Ďalší štátny funkcionár objavil krásy manipulovanej štatistiky.

Na dnešnej tlačovej besede náš najvyšší policajt Ján Packa ohlásil 50% redukciu v počte dopravných nehôd, čo promptne pripísal novému cestnému zákonu a väčšiemu počtu policajtov. Obrovské číslo hneď získalo pozornosť médií (napr. natankuj.sme.sk/c/4961305/pocet-dopravnych-nehod-v-prvom-polroku-klesol-o-50-percent.html) a môžeme sa tešiť na večerné správy, kde bude vytvárať dojem úspechov legislatívy a Policajného zboru.

Celá vec má jeden malý háčik. Číslo sa týka počtu hlásených nehôd. Kto sledoval prijímanie cestného zákona, vie, že si tam policajti na čele s Packom prepašovali ustanovenie, že už nebudú vôbec chodiť k nehodám do určitej miery škodovosti. Oproti minulosti sa tak zmenili dve veci:

- samotná hranica sa posunula vyššie

- účastníci nehody už pod túto hranicu nemôžu volať políciu, ani keby jeden z nich chcel

To, že tieto dve zmeny spolu výrazne znížia počet nahlasovaných, ale nie skutočných nehôd, je pomerne pochopiteľné.

Vybaviť si teda zmenu zákona, ktorá mi nevyhnutne zredukuje nehodové štatistiky, a potom ich hneď predať na tlačovke vyžaduje istú mieru komunikačnej kreativity (t.j. drzosti). Buďme však k prezidentovi Packovi korektní – zverejnil aj ďalšie čísla, ktoré umožňujú odhadnúť, čo sa naozaj stalo.

Počet usmrtených za prvý polrok klesol o 47 (o 20%) a nehôd so zraneniami o 966 (25%). Keďže takéto nehody sa musia zo zákona nahlasovať aj dnes, predstavujú oveľa lepší základ pre porovnanie.

Zníženie nehodovosti o 20-25% tiež neznie zle a možno ďakovať za niekoľko desiatok ušetrených životov. Otázka je však komu. Aj v roku 2008 klesala nehodovosť – počet mŕtvych klesol o 9% a to bez aj cestného zákona.

V roku 2009 zároveň máme silné efekty krízy. Údaje ešte nemáme k dispozícii, ale dá sa predpokladať, že prudký prepad ekonomiky priniesol aj prepad najazdených kilometrov, takže nehodovosť klesá aj prirodzene (no dočasne).

Ťažko teda považovať za preukázané, že konanie polície so sebou prinieslo nižšiu nehodovosť. Ak áno, tak pravdepodobne v rozmedzí 0-10%. To navyše neobsahovalo len nový zákon, ale aj Packom spomínaných 1200 policajtov na uliciach.

Suma sumárum: niekto by mal dať policajnému prezidentovi jemne po packe a vysvetliť, že okrem prevážania sa dvestovkou po diaľnici sa nepatrí ani hrubo manipulovať štatistiky.

Miroslav Beblavý