Ten, kto sa v značkovom obleku a v sviatočných topánkach prechádzal po špičkách na hospodárskom dvore, a pritom si myslel, že si obuv nezašpiní a oblek mu nenapáchne od domácich zvierat, dnes vie, že sa mýlil.

Mýliť sa môže aj skúsený diplomat, ktorého dosiaľ média vždy šetrili, lebo je slušný a priateľský človek. Za omyly sa ale platí. A dnes tento diplomat čelí škandálu a obvineniam z plytvania na galavečere, na ktorom odhalili logo k predsedníctvu Slovenska v Rade EÚ.

Scenár bol pritom na centrále dobre vymyslený. Ibaže, chybička sa vlúdila. Nikto nemohol počítať s tým, že do toho vstúpi mladá idealistka Zuzka. Napokon, ani teta Anka a jej synovec zo štátnej zdravotnej poisťovne, ktorí figurovali spoločne v inej kauze, nepočítali s tým, že sa ich obchody v biznise prevalia.

Všetko podľa zákona

Ešte v roku 2014 parlament napochytro schválil výnimku vo verejnom obstarávaní. Tá mala slúžiť na to, aby štát mohol pripraviť slovenské predsedníctvo včas a bez problémov. Návrh na výnimku presadil Smer. Výnimka umožňuje, aby sa služby či tovary potrebné na predsedníctvo nemuseli nakupovať cez verejné obstarávanie. Aby rezort mohol zadať zákazku, stačilo, aby si urobil neverejný prieskum trhu.

Podmienkou je len to, že zákazka musí byť za sumu menšiu ako 135-tisíc eur bez DPH (162-tisíc eur s DPH). Výnimka sa môže využiť aj vtedy, že chce ministerstvo kúpiť jedinečný produkt, ktorý vie dodať len jedna firma. Ak sa ministerstvo rozhodne využiť výnimku, tak o výbere firmy nemusí informovať vo vestníku verejného obstarávania. Kto zákazku získa je možné zistiť až po tom, čo sa dodávateľské zmluvy zverejnia v centrálnom registri zmlúv.

Logo za pár, oslava za státisíce

Výnimka naozaj umožnila hladký priebeh. Rezort na túto výnimku nakúpil tovary a služby od Evky a vmestil sa do povoleného limitu. Akcia však stála viac, keďže mnohé výdavky platilo aj ministerstvo.

Na ministerstvo vyslal „najvyšší“ svojho organizátora – tetu Zuzku. Chopila sa príležitosti. Prípravu riadila, ale za nič nezodpovedala, na nič sa nepodpisovala. A zmenila smer – z pôvodne skromnejších projektov vyčarovala honosné a drahé. Samozrejme, ako inak, všetko bolo v súlade so zákonom.

Zo skromnejšej prezentácie slovenského loga sa stala okázalá slávnostná udalosť za veľa peńazí. A nikomu nedošlo, že choré je už to, že tak veľa peňazí išlo na propagáciu loga, za ktoré jej autor dostal len torzo z týchto peňazí.

„Logo v mojom ponímaní stelesňuje všetko to, čo chceme, aby sa spájalo so slovenským predsedníctvom. Je mladé, dynamické, má v sebe energiu, má v sebe humor, je slovenské a ešte poviem, že je lacné, pretože cena pre víťaza bola 4 500 eur, čo je naozaj zanedbateľná suma,“ povedal minister Lajčák po pompéznom galavečere. Podľa rezortu podujatie bolo potrebné, aby si médiá všimli nové logo a aby u ľudí vzbudili záujem o slovenské predsedníctvo.

Dnes je logo jediným výdavkom, ktorý nik nespochybňuje. A média doma a vo svete rozoberajú nadávky premiéra Fica na novinárov viac ako naše aktivity a šikovnosť ako predsedajúcej krajiny.

Čo mohli diváci povedať na margo samotného galavečera, ktorý trval len 40 minút? V mnohom (ba až v primnohom) sa tento galavečer podobal na snem Smeru. Vizuál takmer rovnaký. Však sa okolo neho aj motali takmer tí istí ľudia. Však áno, prečo by sme nedali zarobiť našim a ešte z európskych peňazí, z ktorých krv netečie?

Smer odmietol, že spot robila Evka a od médií, ktoré o tom informovali, žiadal opravu. Len stále nerozumiem, prečo má štát platiť za takmer totožný produkt, ktorý niekto vyrobil pre Smer, potom ho oprášil, upravil a dostal zaň zaplatené druhý krát. Viete ako sa tomu hovorí? Zlodejina na účet štátu.

Prečo sa vizuály týchto spotov tak podobajú, nevedel povedať ani Lajčák.

Koniec snov

Teta Zuzka stále pracuje ako externá poradkyňa na ministerstve. Podpísala druhú zmluvu od 3. novembra do 2. mája 2017. Lajčák zverejnil, že mesačne dostáva plat 1 490 eur v čistom. Suma v čistom znie lepšie ako v hrubom. Aby nám to bolo všetkým jasné. Ak pracuje na dohodu o pracovnej činnosti, na zmluve má v hrubom sumu okolo 2 100 eur.

Kauza bude mať pravdepodobne aj pre ňu ďalšiu nepríjemnú dohru. V júli sa končí riaditeľovanie Václava Miku v RTVS. Ak si ešte nedávno Zuzka vedela predstaviť zavŕšenie svojej profesionálnej kariéry na tomto poste, po posledných dňoch si Smer už asi netrúfne ju naň pretláčať.

Vysvetlivka: * špinavé protislovenské prostitútky