Na Slovensko dorazila veľká vlna zdražovania. Spotrebiteľské ceny prakticky všetkých tovarov rastú, čo sa odráža aj vo vyšších cenách služieb.

Ľudia si od nového roka priplatia aj za energie a nie každý si môže dovoliť vymontovať žiarovku v detskej izbe, aby čo-to, na odporúčanie ministra Richarda Sulíka, ušetril. Medzitým sa úrad práce v Pezinku otriasa v základoch, pretože poslal 24 miliónov eur podozrivým schránkovým firmám do cudziny a spáchal podvod veľkého rozsahu.

Čo iné vláde v tejto situácii zostáva, než aby prišla so spásonosnou myšlienkou, že veľká exekučná reforma sa blíži. Začalo to úpravou zrážok zo mzdy, ktorá začne platiť od januára 2022. Na oznamovaní vraj dobrých správ v zlých časoch sa dohodli tri rezorty – spravodlivosti, práce a financií.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Pijavice podľa Matoviča zaplačú a bludy o plnších mešcoch dlžníkov v exekúcii. Pravda je inde

Hádam sa nádejali, že to prehluší všetky tieto i ďalšie  kauzy, ktoré otriasajú súčasnou spoločnosťou. Tak, ako boli ich čelní predstavitelia dlhé roky v opozícii zvyknutí, že stačí poukázať na kauzy iných, kričať nahlas na tribúnach a tie ich vlastné maličké „prehrešky“ sa nejako v tom chaose záhadne stratia.

Predovolebná kampaň už začala

Súdnym exekútorom dá minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po prstoch, veriteľom tiež. Dlžníkom v exekúcii ostanú peniaze na život, pridala sa ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Zakončil to minister financií Igor Matovič (OĽANO) s tým, že státisíce supov a pijavíc menom nebankovky dlhé roky tlačili ľudí do kúta a pýtali za to nekresťanské úroky.  Zabudol povedať, že dnes tvoria len minimálne percento exekúcií.

Všetkým zúčastneným chýbala možno len svätožiara v zmysle najvyššej citlivosti k tým najchudobnejším a ako veľmi im chcú nechať čo najviac peňazí v rodinných peňaženkách.

Bežní ľudia na Slovensku však už za posledné takmer dva roky riadne precitli. Poznajú dobre politickú hantírku, ktorou sa im vláda snaží zapáčiť. Spravidla sa ich rétorika zvezie na úpornom boji proti korupcii či očiste právneho štátu, ktorý predtým nazývali mafiánskym a zrazu už nie. Pri pohľade na postupy, ktoré pritom politici používajú, je mnohé jasné.

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

Milióny eur v lufte, získali ich schránky z cudziny. Dobrovoľne, ako pomoc počas pandémie

Napríklad avizovaná úprava zrážok zo mzdy pri exekúciách od budúceho roka vraj finančne pomôže slabým. Škoda, že rezorty nemysleli pri svojom návrhu aj na tých, ktorí sú poškodení rôznymi podvodníkmi pri poskytovaní rôznych služieb, poškodzovaním osobného majetku alebo pri vymáhaní faktúr od fyzických osôb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa