Index CRB má za sebou piaty najhlbší prepad v rámci jedného dňa v histórii

Index Reuters Jefferies CRB za týždeň odpísal 8%. Stratili úplne všetky sledované komodity. Energetický index S&P GSCI stratil za týždeň dokonca 11%. Bol to týždeň v znamení masovej likvidácii pozícií, ktorá nepochybne znížila špekulatívne pozície na prijateľnejšiu úroveň.

Striebro odštartovalo najhorší výpredaj na komoditách za dva roky

Zdroj: graf1

Striebro zapálilo oheň

Kombinácia takmer rekordných krátkych pozícií na dolári a dlhých pozícií v komoditách vytvorila veľmi výbušnú zmes. A stačila malá iskra, aby došlo k zážihu. V tomto prípade bolo tou iskrou striebro.

Striebro počas niekoľkých málo seáns dokázalo stratiť svoj hviezdny výkon za dva mesiace krátko potom, čo CME zareagovala na bezprecedentný nárast volatility priebehu niekoľkých málo týždňov. CME zvýšila maržu pre obchodovanie futures na striebro o celkovo 84% a investori tak museli doplniť hotovosť alebo pozície opustiť. Výsledkom bola najhoršia týždenný strata od roku 1975.

Striebro odštartovalo najhorší výpredaj na komoditách za dva roky

Zdroj: graf2

Technicky striebro prelomilo dôležité úrovne pomoci (pozri graf) a investori, ktorí chcú zostať v pozíciách, sa budú musieť obrniť trpezlivosťou, pretože prepad môže ešte pokračovať. Akonáhle sa trh stabilizuje, CME pravdepodobne zníži marže späť. Súčasné marže zodpovedajú 9% hodnoty kontraktu, na zlate to sú 3%.

Hoci je trh so striebrom v rámci celého komoditného trhu pomerne malý, fascinácia a pozornosť venovaná striebru vyústila v to, že kalkulanti naskakovali do rastu, ktorý ako sa zdalo, nebude mať konca. Investori sa už začali obávať o udržateľnosť všeobecne vysokých cien, najmä v energetike. Potom, čo Európa aj USA vykázali slabé ekonomické dáta, začala sa táto situácia prejavovať na dopyte negatívne viacej, než trh čakal. Akonáhle došlo v pondelok na predaj striebra, spustilo to lavínu predajov aj na ostatných trhoch.

Zlato zostáva relatívne v pokoji

Zlato má za sebou, vzhľadom k masakre na striebre, relatívne pokojný týždeň. V pomere ich cien došlo k prudkému poklesu. V pondelok sa 30 uncí striebra rovnalo jednej unci zlata, ale v piatok to už bolo 44 uncí, nárast o 47% počas jediného týždňa. Záujem o diverzifikáciu rezerv mimo dolár zo strany rozvíjajúcich sa ekonomík stále trvá. Minulý týždeň oznámila Mexická centrálna banka, že nakúpila 100 ton zlata a pripojila sa tak k ostatným krajinám, ako je napríklad Čína, Rusko a India. Rastový trend na zlate je stále neporušený, kým bude cena nad 1365 USD, krátkodobá podpora je na hodnote 1440 USD.

Striebro odštartovalo najhorší výpredaj na komoditách za dva roky

Zdroj: graf3

K výpredaju sa pridalo aj zatváranie krátkych pozícií na dolári

Vývoj na menovom trhu začal minulý týždeň pre euro sľubne. Výnos desaťročných nemeckých vládnych dlhopisov po prvýkrát za dva roky prekonal výnosy tých amerických. Úrokový diferenciál sa od januára, kedy ECB zvýšila sadzby v boji proti inflácii, posunul v prospech eura, zatiaľ čo extrémne nízke sadzby v USA tu ešte nejakú dobu budú. Akonáhle však začal komoditný výpredaj, pozornosť sa sústredila inam a euro opustilo vo štvrtok úroveň 1,4750 a dolár posilnil.

Ropa čelí predaju rovnako ako v máji 2010

Ropa Brent a WTI má za sebou podobný vývoj ako vlani v máji, kedy tiež prešla výpredajom. Pozornosť sa upiera na znižujúci sa dopyt, investori sa obávajú aj objemu dlhých pozícií, ktoré držia money manažéri. Strata 21 dolárov behom pár dní presne zodpovedá strate 21 dolárov počas minuloročného mája. Vzhľadom k tomu, že špekulatívne dlhé pozície sú o cca 150 miliónov barelov vyššie ako vlani, niektorí investori sa obávajú, že pokles môže pokračovať.

Silný fundament je nahradený krátkodobou slabosťou

Fundament sa od minulého roku výrazne zmenil, svetový dopyt po prírodných zdrojoch však zostáva stále robustný, a to by malo trhu čoskoro poskytnúť podporu. OPEC znovu potvrdil spokojnosť s cenou medzi 90 a 100 dolármi, a to by mohlo trhu poskytnúť pôdu pod nohami. Hlavné úroveň podpory na rope Brent je na 38.2% návrate rally z roku 2011, na 104,55 USD.

Striebro odštartovalo najhorší výpredaj na komoditách za dva roky

Zdroj: graf4

Obilniny podporuje nepriaznivé počasie

Trh s obilninami je pod tlakom, money manažéri zvažujú riziko, ktoré vyplýva z nižšieho exportného dopytu, ktoré nasleduje po mesiaci výrazného rastu cien. Obavy z novej úrody by však mohli sektor podporiť napriek negatívnemu vývoju v ostatných sektoroch.

Americkí farmári na severe čelia silným dažďom a tí na juhu pre zmenu suchu. To vedie k pomalšiemu osevu. Nasledujúce týždne budú pre výšku tohtoročnej produkcie zásadné a ďalšie meškanie v oseve by mohlo podporiť klesajúce ceny.

Autor: Ole S. Hansen, Saxo Bank

Viac informácií na www.saxobank.sk