Skoro by si minister hospodárstva a jeho ľudia zaslúžili gratuláciu. Získať za šéfa vládnej investičnej agentúry dlhoročného vysokého manažéra nadnárodnej spoločnosti vyzerá ako výborný „kauf.“ Zvlášť ak je dlhoročný vysoký činovník viacerých organizácií typu AmCham. Kto už ak nie Róbert Šimončič by mal mať predpoklady pre túto prácu? Okrem už spomenutého ide o človeka s manažérskymi skúsenosťami rádovo nad úrovňou drvivej väčšiny svojich predchodcov. Žeby sa rezortu hospodárstva podaril taký vydarený, a kvalitou taký ojedinelý krok, hoci aj na konci volebného obdobia?

Lenže práve to vyzerá – povedzme prekvapivo. Vzhľadom na blízkosť parlamentných volieb a častosť výmen na pozícii riaditeľa SARIO. Historicky sa riaditeľ agentúry SARIO menil takmer s každým novým ministrom hospodárstva, v niektorých prípadoch aj častejšie.

Doterajšieho riaditeľa Juraja Kiesela poveril Ľ. Jahnátek riadením agentúry potom, ako odvolal Petra Hajaša pre nespokojnosť s prácou agentúry. V tej dobe sa objavovalo čoraz viac sťažností zo strany investorov a informácií, podľa ktorých sa vtedajší šéf SARIO venoval viac kšeftom s pozemkami a dohadzovaniu spriaznených dodávateľov, než lákaniu investícií.

Počas riadenia J. Kiesela sa investíciami zaoberal najmä generálny riaditeľ sekcie stratégie rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz. Hlavným projektom bolo aranžovanie príchodu tajvanského výrobcu LCD televízorov AU Optronics a súvisiacich aktivít .

Vzhľadom na takúto nedávnu históriu, ktorá pomerne ladí so zvyškom riaditeľskej genézy SARIO, sú namieste obavy o perspektívu práce R. Šimončiča ne čele agentúry. Do agentúry príde človek z medzinárodnej praxe a – ako dlho tam bude? Mesiac až dva, ako možno odhadnúť podľa tradície a očakávaní, ako dlho po voľbách už bude nový minister a – nový šéf SARIO.

Znovu sa núka pozitívny výklad, zmena a možnosť, na akú SARIO čaká už roky. Že by agentúru viedla osobnosť, ktorá prežije vo funkcii zmenu ministra alebo celej vlády. Pretože ani politicky opačne orientovaná vláda nenájde nikoho lepšieho. To by bola skvelá správa pre lákanie investícií.

Priebežné sledovanie rezortu hospodárstva ale tlačí skôr k negatívnym očakávaniam. Prvé má formu otázky: pustilo by Smer-ácke vedenie rezortu na čelo agentúry človeka, o ktorom si možno myslieť, že by sa teoreticky mohol dohodnúť aj s modrou vládou? Ak nie, sú presvedčení o jeho lojalite? Zamýšľať sa nad názormi typu, „veď dva roky šéfoval na Slovensku za tejto vlády a Microsoftu sa hlavne v zdravotníctve nesmierne darilo“ by mohlo byť až príliš negatívne. Možno si na ministerstve uvedomili, že situácia s investíciami je fakt zlá a meno niekdajšieho „investičného tigra“ už inkasovalo všetky dostupné rany. Niektoré pre rozhodnutia vlády, no nemálo aj pre maniere SARIO.

Potom ostáva iba konštatovanie, že ak agentúre nepomôže človek, ktorého predchádzajúci zamestnávateľ má misiu „pomôcť ľuďom a firmám plne realizovať ich potenciál,“ projekt SARIO ten svoj jednoducho nerealizoval, nevyšiel a treba ho ukončiť. Možno nahradiť.