Čoraz viac ľudí na Slovensku sa zapája do obchodovania s cennými papiermi. Či už s akciami nadobudnutými v rámci akciových a opčných plánov (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/zamestnanecke-akciove-plany--dodatocny-prijem-zamestnancov.html) alebo v rámci priameho či nepriameho investovania na kapitálových trhoch.
Pre týchto investorov mám jednu radu – ak plánujete tieto akcie predať v roku 2015, možno toto rozhodnutie ešte zvážte. Nie, nemením profesiu a nejdem analyzovať, či ceny akcií budú celý tento rok rásť. Aj keď vzhľadom k monetárnej politike ECB je to dosť pravdepodobné...
Ale je možné, že v roku 2016 budete môcť profitovať z výhodnejšieho daňového a odvodového režimu príjmu/zisku z predaja akcií. Ministerstvo financií totiž zaslalo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o daniach z príjmov. Určite ešte prejde dlhý čas, kým táto novela dostane svoju finálnu podobu a účinnosť nadobudne až od 1. januára 2016. Prečo sa teda vyjadrujem k nejakému pracovnému návrhu zákona? Nuž v decembri 2015 budem ako daňový poradca svojim klientom zbytočne vysvetľovať, že keby svoje akcie nepredali v máji 2015 ale v januári 2016 mohli mať svoj zisk nezdanený…
O čo v tomto prípade ide? Podľa navrhovanej novely zákona bude príjem z predaja akcií oslobodený od dane v prípade ak medzi ich nadobudnutím a predajom uplynul minimálne jeden rok a akcie neboli v zaradené do obchodného majetku. Takýto príjem by navyše nebol ani predmetom zdravotných odvodov.
Má to zatiaľ jeden háčik; Podľa návrhu novely zákona bude oslobodený iba príjem z predaja akcií obchodovaných na regulovaných trhov cenných papierov krajín EÚ a EHP. Z tohto oslobodenia by teda neprofitovali majitelia neeurópskych akcií ani iných obchodných podielov.
ÚPRAVA – VERZIA SCHVÁLENÁ VLÁDOU OBSAHUJE OSLOBODENIE PREDAJA AKCIÍ PRE VŠETKY AKCIE OBCHODOVANÉ NA REGULOVANÝCH TRHOCH CENNÝCH PAPIEROV, t.j. oslobodenie nie je limitované na akcie obchodované na trhoch EÚ a EEA!!!
Podľa dôvodovej správy k novele zákona je motívom tohto ustanovenia podpora investovania na kapitálovom trhu. Nechcem špekulovať, prečo práve teraz a prečo iba akcie obchodované na európskych burzách. Ale keďže ide stále o návrh, nedá sa vylúčiť, že predmetné oslobodenie sa ešte môže rozšíriť aj na iné akcie.
Z ďalších ustanovení novely spomeniem len dve. Ani nie preto čo majú priniesť, ale pre veľmi zaujímavé odôvodnenie súčasného legislatívneho stavu v dôvodovej správe.
Zahraničné sociálne dávky
Novela definuje, že plnenia zo zahraničných systémov sociálneho systému, napríklad zahraničné rodinné prídavky, materské príspevky, sociálne dávky alebo daňový bonus by mali byť oslobodené od dane. A v dôvodovej správe je priamo napísané, že podľa súčasného znenia zákona sú tieto príjmy poberané slovenskými daňovými rezidentami zo zahraničia na Slovensku zdaniteľným príjmom!
Máte na Slovensku expatov, ktorých manželky sú na rodičovskej dovolenke a poberajú rodičovský príspevok alebo rodinné prídavky zo zahraničia? A vedia o tom, že tieto príjmy by zrejme na Slovensku mali zdaňovať? Ďalší bod k téme EXPATI (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/expati--na-com-setrit-netreba.html)
Daňová uznateľnosť nákladov na nadlimitné cestovné náhrady
A na záver ešte moja obľúbenú tému – daňová uznateľnosť nákladov (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/preco-su-expati-take-drahi--why-are-expatriates-so-expensive.html). A navyše v súvislosti s mojou rovnako obľúbenou témou cestovných náhrad (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/preco-sa-bat-vyslanych-zamestnancov.html). Podľa súčasného znenia, daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú aj:
- výdavky na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi, okrem cestovných náhrad podľa osobitných predpisov; a
- cestovné náhrady do výšky, na ktorú vzniká nárok podľa osobitných predpisov
Novelou sa navrhuje vypustiť časť vety „okrem cestovných náhrad podľa osobitných predpisov“.
A „prekvapenie“ prichádza v dôvodovej správe: “Ide o legislatívne spresnenie. Cestovné náhrady, ktoré poskytne zamestnávateľ svojmu zamestnancovi nad rámec zákona o cestovných náhradách, sú u zamestnávateľa daňovým výdavkom za predpokladu, ak u zamestnanca predstavuje takéto plnenie zdaniteľný príjem. Uvedená úprava sa navrhuje z dôvodu právnej istoty.“
Teda nie zmena ale legislatívne spresnenie súčasného stavu... Čiže nadlimitné cestovné náhrady mohli byť aj v minulosti/súčasnosti považované za daňovo uznateľný náklad zamestnávateľa ak sa zdaňovali ako príjem na úrovni zamestnanca.
Takže ak ste zamestnancom poskytovali (a zdanili) nadlimitné cestovné náhrady (ale aj iné nepeňažné benefity zdaňované na úrovni zamestnancov) a považovali ich za daňovo neuznateľné výdavky (aj keď NS SR už v roku 2008 rozhodol, že nadlimitné benefity zamestnancov predstavujú daňovo uznateľný náklad), zvážte či sa Vám neoplatí podať dodatočné daňové priznania a vypýtať si späť príslušné dane…
[ENGLISH VERSION OF THE BLOG]
More and more people in Slovakia trade with the shares. Either with shares purchased within the Company’ share purchase or stock options plans (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/zamestnanecke-akciove-plany--dodatocny-prijem-zamestnancov.html) or in a form of direct or indirect investments on capital markets.
For these investors I have one good advice – if you plan to sell your shares in 2015, maybe you should reconsider your decision. No, I am not changing a profession of a tax advisor and I am not going to analyze if the share prices will further raise in 2015 (although considering the current monetary policy of the ECB it is very likely)...
But it is rather likely that in 2016 you will be able to benefit from a more advantageous tax and social security regime of the profit from the sale of shares. The Slovak ministry of Finance sent to the public commentary process a proposal of the amendment of the Income Taxes Act. Sincerely it will take long time until the amendment will be finalized and it will be only effective since January 2016. So why I am writing about a working draft of the amendment? Well, in December 2016 it will not be very helpful for my clients if I tell them that if they did not sell shares in May 2015 but in January 2016, their profit could be tax-free...
So what shall be amended? Based on the proposal, profit from the sale of shares will be exempt from taxation if the period between their purchase and sale exceeds 1 year. This income would also not be subject to health insurance.
There is just one issue. The original proposal covers only shares traded on the regulated stock markets of EU and EEA countries. Thus, the exemption would not cover profit from shares traded on non-European markets as well as profits from sale of other business shares. Based on the Explanatory Note to the amendment, its purpose is a support of the investments on capital markets. I do not want to speculate why just now and why just shares traded on the European stock markets (except also Swiss capital markets). But as this is just a very first draft, it is possible that the exemption will be extended also to other „shares“.
AMENDMENT – THE VERSION WHICH HAS BEEN APPROVED BY THE GOVERNMENT RECENTLY INCLUDES TAX EXEMPTION OF PROFITS FROM SALE OF SHARES TRADED ON ANY REGULATED CAPITAL MARKET, ie is not limited to capital markets of the EU or EEA countries !!!
I will mention 2 other provisions of the Income Taxes Act amendment proposal. Not because what they are going to introduce but because of very interesting explanatory note commenting on the current interpretation of the law.
Foreign (non-Slovak) social-governmental allowances
The amendment defines that allowances from foreign (non-Slovak) social systems, such as foreign children allowances, maternity leave allowances, social allowances or foreign child bonuses will be exempt from taxation in Slovakia. However, the explanatory note to this provision says that so far all these allowances received by Slovak tax residents represent their taxable income!!!
Do you have expatriates whose wives are on maternity leave and they receive child allowances or other foreign allowances? And do they know that such income should be taxed in Slovakia? Another point to the agenda of EXPATRIATES ((blog.etrend.sk/radovan-ihnat/expati--na-com-setrit-netreba.html)
Tax deductibility of over-limit travel allowances
One of my favorite topics at the end – tax deductibility of costs ((blog.etrend.sk/radovan-ihnat/preco-su-expati-take-drahi--why-are-expatriates-so-expensive.html). Moreover, in connection with my another favorite topic of travel allowances (blog.etrend.sk/radovan-ihnat/preco-sa-bat-vyslanych-zamestnancov.html). Based on the current wording of the law, expenses, which can be regarded as tax deductible within the limits and conditions defined in this law are also:
- Expenses for working and social conditions and health care incurred for salary and other labour-law entitlements within the scope defined by labour-law legislation, except of the travel allowances based on the specific law; and
- Travel allowances up to the limit according to the specific law (Act on Travel Allowances).
The amendment will release a part of the sentence „except of the travel allowances based on the specific law“.
And „a surprise“ comes in the explanatory notes “This represent a legislative clarification. Travel allowances provided by the employer to its employee over the limits stipulated by the Act on Travel Allowances are tax-deductible expense of the company provided that they are treated as taxable benefit of the employee. This amendment is due to the legal certainty”.
Thus, not a change, just a clarification of the current status… In other words, the over-limit travel allowances could be also in the past considered to be tax deductible expense of the employer if they were taxed at the level of the employee.
Considering the above, if you provided to employees (and taxed) over-limit travel allowances (but also other in-kind benefits taxed at the level of employees) and treated them as tax non-deductible expenses (although the Slovak Supreme Court already in 2008 decided that the over-limit in-kind benefits of the employees represent tax deductible expense), you may consider whether it is worth to file supplementary tax returns and claim back the settled taxes…