V Írsku sa schyľuje k druhému referendu o Lisabonskej zmluve, ktoré zrejme dopadne konečne úspešne pre „Európanov“. Vot kakaja demokracja! Do „Yes“ kampane sa zapojil aj Ryanair, ktorého „charizmatický“ (rozumej: čo na srdci, to na jazyku) šéf Michael O´Leary ešte pred rokom odmietal myšlienku druhých volieb so slovami, že „len v EÚ, Írsku a Zimbabwe ste nútení dvakrát voliť.“

No čo bolo bolo, teraz je zrazu všetko inak: „Bez Európy a eura by írsku ekonomiku viedli naši nekompetentní politici, nešikovní štátni zamestnanci a chamtiví šéfovia odborov vo verejnom sektore.“ „Musíme odraziť niektoré čisté a vyslovené nezmysly prichádzajúce z „Nie“ strany, od ekonomických nevzdelancov a tupcov.“ Podľa O´Learyho by írska ekonomika vlani skolabovala nebyť pomoci Európy.

Výroky tohto pána majú médiá zjavne radi, ale niet sa čomu čudovať. Na „dotieravú“ otázku ako by vysvetlil ako zmluva rozširuje jednotný trh, odpovedal: „Nebudem vám vysvetľovať Európsku zmluvu, prečítajte si ju sami.“  No vraj ju čítal: "Yes I have read the treaty. It is a f***ing pain in the arse of a document. I nearly died of boredom from reading it, but yes I have read the treaty.“ "I am equally p***ed off with this Government but I still think that everybody, if for nothing other than Ireland's self-interest, should vote 'Yes', because we need to be at the heart of Europe."

Naozaj je nejaký principiálny rozdiel medzi okrádačmi na národnej a nadnárodnej úrovni? Neprispela aj spoločná európska mena k roztočeniu nevídaného boomu a pádu na zelenom ostrove? „Voľte v záujme Írska, pretože musíme byť v srdci Európy,“ nepripomína vám to niečo? Môže byť Írsko srdcom Európy? Čo je potom Slovensko, mozgom? Mení aj prípadný kladný výsledok hlasovania niečo na tom, že tento pamflet byrokratov odmietli niektoré krajiny? Neverí už O´Leary domácej vláde, že ho v prípade problémov dokáže zachrániť? Nahradia chýbajúcich pasažierov na prázdnych sedadlách lietadiel transparenty „Vote Yes“? Je Ryanair v tak vážnych problémoch, že majiteľ musel prehodiť kabát? A vôbec, zaujíma to niekoho?