Správy o uzatvorení predbežnej brexitovej dohody dostali libru na päťmesačné maximá. Obchodný deň uzatvorila na hranici 1,288 USD, keď v jeho priebehu dosahovala cenu tesne pod 1,3 USD.

Britský parlament však dohodu neschválil a krajina tak čelí ďalšiemu odkladu. Pozitívny impulz nahradila stagnácia, ktorá sa premietla aj do hodnoty britskej meny. Tá však aj napriek tomu dosahuje najvyššie úrovne za posledné mesiace. Počas utorkového obchodného dňa sa menový pár GBP/USD pohyboval okolo hodnoty 1,2938.

Nová dohoda však stále zostáva v hre. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker ju považuje za vyváženú a predstavuje podľa neho snahu nájsť spoločné riešenie. Únia sa v nej vzdala podmienky, aby medzi Írskom, ktoré patrí do únie a Severným Írskom nebola pevná hranica s tým, že Severné Írsko síce zostane súčasťou britského colného priestoru, ale zároveň v ňom bude platiť európsky systém DPH a bude tak vstupným bodom na európsky trh. Novú podobu dohody prijal aj britský premiér Boris Johnson, ktorý ešte donedávna rétoricky hrozil tvrdým brexitom za každú cenu.

V priebehu minulotýždňového sobotného zasadnutia v britskom parlamente k hlasovaniu o dohode nedošlo, pretože snemovňa odhlasovala odklad dovtedy, kým jej obsah nebude prevedený do britského práva. A vypýtala si ďalší čas na diskusiu. A tak bol Johnson nútený požiadať EU o ďalší odklad „rozvodu“ (aj keď si „zatrucoval“ ako malý chlapec a žiadosť nepodpísal).

Problémy okolo brexitu však definitívne nevyrieši ani schválenie súčasnej dohody v oneskorenom termíne. Severoírska strana DUP vyhlásila, že nebude akceptovať nové colné podmienky, čo by mohlo vyústiť do snahy o vyhlásenie referenda o zotrvaní Severného Írska vo Veľkej Británii. Svoju nespokojnosť s podobou dohody vyjadruje aj Škótsko a Wales, ktoré požiadali EÚ o odklad brexitu, aby mohli zrealizovať nové referendum za zotrvanie v únií.

Negatívne scenáre pokračovania brexitu môžu mať zásadné dopady na britskú ekonomiku a menu. Ak by sa niečo z nich stalo skutočnosťou, britskú libru by čakalo oveľa horšie oslabenie ako v uplynulých dňoch.