Návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok prekvapil. Je horší ako sa čakalo. Jeho hlavnými problémami sú nereálne východiská, pokračovanie v zvyšovaní daní a zadlženosti Slovákov.

Najprv k nereálnym východiskám rozpočtu. Ak rozpočet vychádza z nesprávnych podkladov, tak aj čísla v ňom sú nesprávne. A toto sa žiaľ stalo. Ministerstvo financií totiž neprihliadlo na najnovšie štatistiky Eurostatu, ktoré hovoria, že ekonomika eurozóny v druhom kvartáli tohto roka zamrzla. Žiaľ aj krajiny, kam najviac exportujeme - Nemecko mínus 0,2% HDP, Česko 0, priemer eurozóny 0 (voči prvému kvartálu). Žiaľ vyhliadky sú ešte horšie, kvôli sankciám medzi Európou a Ruskom, ktoré sa prejavia v ďalších kvartáloch. V rozpočtových plánoch ministerstva financií však zostal očakávaný rast HDP Slovenska na tento rok na úrovni 2,4% HDP a na budúci rok 3% HDP. Pritom minulý rok sme rástli len o 0,9% HDP. Keďže je v rozpočte neaktuálny predpoklad rastu HDP, tak je nesprávny aj podiel deficitu či dlhu na HDP a tiež očakávania daňových príjmov. A oslavné reči o úspechoch slovenskej ekonomiky v úvode rozpočtového dokumentu sa javia skôr ako táraniny.

Ďalším problémom rozpočtu je, že vláda plánuje pokračovať v zvyšovaní daní. V médiách sa už premlela otočka Smeru pri DPH, cez ktorú plánujú získať do rozpočtu dodatočných 235 miliónov eur. Rozpočet schválený parlamentom na tento rok totiž rátal so znížením DPH na 19%. Žiaľ, to nie je všetko. Cez zmeny v dani z príjmov plánuje Smer obrať firmy aj živnostníkov o ďalších 75 miliónov eur. Má sa tak udiať najmä cez okresanie daňovo uznateľných výdavkov a predĺženie odpisovania majetku. Bude to ďalšie mínus Slovenska v očiach zahraničných investorov a tiež finančné mínus u živnostníkov. Ďalších 71 miliónov eur chce vláda získať rozšírením povinnosti používať registračné pokladne v zdravotníctve a pri poskytovaní ubytovania. Živnostníkom sa budúci rok opäť zvýšia odvody cez zmenu konštanty pri ich výpočte. Budúci rok sa má tiež platiť prvý krát takzvaná daň zo straty alebo daňová licencia. Nehovoriac o tom, že zostáva v platnosti zvýšenie odvodov dohodárom, zvýšená sadzba dane z príjmu právnických osôb na 22%, poplatky za registráciu áut a tak ďalej.

Posledným problémom, ktorý by som rád osobitne spomenul je, že vláda sa chystá pokračovať v zadlžovaní Slovákov. Verejný dlh Slovenska bol na začiatku tohto roka na úrovni 40 miliárd eur a do konca budúceho roka má narásť až na 42,7 mld. eur. V prepočte na obyvateľa tak dlh narastie zo 7400 eur na 7900 eur, teda o 500 eur na osobu. Narastajúci dlh spôsobuje, že každý rok platíme horibilné sumy bankám a finančným inštitúciám na úrokoch. Budúci rok to má byť viac ako 1,3 mld. eur. Čo znamená, že každé siedme euro z daní, ktoré štát vyberie od ľudí a firiem pôjde práve bankám a finančným skupinám. Ak niekto napríklad zaplatí za rok štátu dane 700 eur, tak 100 eur z nich pôjde na úroky za štátny dlh a až zostatok sa rozdelí na to, čo by očakával.

Návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok skutočne prekvapil. Mal v ňom byť pozitívny balíček opatrení pre ľudí a nemali v ňom byť žiadne nové dane. Namiesto toho obsahuje nový daňový balíček a ako bonus nárast dlhu. Obávam sa, že po zreálnení jeho východísk bude pre ľudí ešte nebezpečnejší, lebo vláda bude potrebovať zohnať ďalšie financie. Zodpovedná vláda by mala pripravovať rozpočet úplne opačne. Vychádzať z aktuálnych prognóz, chrániť peniaze Slovákov a nevyrábať im nové dlhy.