V súvislosti s nedávnym únikom informácií tzv. Paradise Papers sa pozornosť verejnosti opäť upriamila na zdaňovanie známych a bohatých. Nezaostáva ani Slovensko, ktoré sa pripravuje na najprevratnejšie zmeny v dani z príjmov za posledných 15 rokov, pričom jedna z týchto zmien sa dotýka aj slovenských športovcov s trvalým pobytom v zahraničí. Na základe novely budú totiž mnohí z nich od januára 2018 spadať do daňovej rezidencie na Slovensku, a teda platiť na Slovensku aj dane.

Dane podľa kefky?

Prečo doteraz platiť nemuseli a teraz zrazu budú? V novele zákona o dani z príjmov totiž pribudne kritérium tzv. bydliska na území SR. Ak slovenský občan vlastní alebo má k dispozícii na Slovensku byt či dom, musí platiť dane na Slovensku. Nezaváži pri tom ani trvalý pobyt v inej krajine.

Vo svete pritom nejde o žiadnu novinku, dokonca je toto kritérium zakotvené aj v našich bilaterálnych zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia s okolitými krajinami. Hovorí sa, že domov je tam, kde sa automaticky pripojí Wi-Fi, prípadne kde v kúpeľni čaká vlastná zubná kefka. Aspoň tak si to vyložila daňová správa v zahraničí, a preto bežne skúma, či má športovec u rodičov v domovskej krajine vlastnú zubnú kefku, ak áno, je tam doma a plateniu daní sa nevyhne.

Zatiaľ nevieme povedať, či bude slovenská Finančná správa vyrubovať dane podľa kefiek, no keďže Slovensko neuzatvorilo s Monakom dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia, môže sa stať, že príjem športovcov bude zdanený v oboch krajinách.

Je lov na športovcov naozaj dôležitý

Čo si o tomto počine myslieť, názory sa budú asi rôzniť. Osobne si myslím, že Slovensko má aj väčšie problémy ako lov na športovcov. Bežných ľudí trápi skôr vysoké zdanenie práce, nejasné zákony a nekonečná byrokracia. Športovci sú šikovní nielen v športe, ale aj v daniach a pomerne jednoducho budú vedieť nový zákon obísť. Preto som zvedavá, koľkých sa podarí daňovej správe „uloviť“ a pritiahnuť ich dane na Slovensko. Môj osobný tip? Možno len o trochu viac ako nula.

Budem rada, ak sa so mnou podelíte o svoj názor na túto, ako aj tie ďalšie daňové zmeny, ktoré rozoberiem v ďalších príspevkoch.