Plánuje váš marketing ďalšiu TV kampaň? Zatiaľ je všetko poriadku. Väčšinu peňazí, po ktorých túžite, stále kontroluje generácia, ktorá sleduje TV a mobil vyťahuje z vrecka alebo kabelky hlavne vtedy, keď si potrebuje zatelefonovať alebo poslať SMS. Už o pár rokov však začne preberať spotrebiteľské žezlo generácia, ktorá sa díva hlavne do svojho mobilného telefónu. Je váš obchodný model na to pripravený?

Hlavný prúd súčasných marketingových rozpočtov veľkých spoločností smeruje na obrazovku TV. Je to stále primárna obrazovka, ktorá formuje názory spotrebiteľov a dovoľuje silným značkám, ktoré si TV kampaň môžu dovoliť, stať sa ešte silnejšími.

Čo sa stane, keď „zhasne“ primárna obrazovka?

Už dnes je pre generáciu pod tridsať rokov primárnou obrazovkou mobil a pasívny príjem prúdu kontrolovaných informácií na pohovke v obývačke je pre ňu minulosťou. Sama si vyberá, čo chce práve teraz vidieť a počuť. Jej pozornosť sa meria v sekundách, maximálne v minútach. Pre marketérov je k dispozícii pri čakaní na autobus, počas cesty do práce alebo vtedy, keď potrebuje niečo nájsť, kúpiť alebo sa len tak zabaviť.

Je to zmena, ktorá má pre tradičný biznis ďalekosiahle dôsledky. Veľkosť marketingového rozpočtu už nebude primárnou výhodou. Menší a draví konkurenti majú rovnakú šancu preniknúť do mobilnej obrazovky ako tí veľkí. Bude to súboj kreativity, mobilných aplikácií, a nie súboj peňaženiek.

Ak chcete zvládnuť presun zákazníka na „small screen“, začnite už teraz riešiť svoj prerod na primárne digitálny biznis. Znamená to zvládnuť prvky, ako multikanálový marketing a obsluha, dátová analytika, user experience, obsah, video, sociálne siete atď. Vaša dlho budovaná IT infraštruktúra nie je na to zatiaľ pravdepodobne pripravená. Nechajte si od svojich CIO vypracovať odhad, koľko času a peňazí to bude stáť. A nedajte sa odradiť zamračeným obočím vášho finančného riaditeľa. V stávke je váš podiel na trhu.

Ešte stále máte pár rokov času.