V uplynulých dňoch som sa ocitol uprostred prekvapivo intenzívnej kontroverzie. Súvisela s rozhovormi pre Pravdu a Trend, a týkala sa najmä daní. Paródia v Moral/Banal potešila, pán Rajtár pobavil, INESS zamrazil. Asi nezaškodí ešte pár - osobných - poznámok na vysvetlenie.

 • Prečo sa nevyhneme vyšším daniam? Podiel verejných príjmov aj výdavkov na slovenskej ekonomike sa za ostatné desaťročie zmenšil výrazne pod európsky priemer. Rozdiel medzi nimi zostal neudržateľne vysoký, dlh nie je katastrofou iba kvôli minulému hospodárskemu rastu a privatizácii. Plošné škrty výdavkov sa vyčerpali v roku 2011, a - potrebné - cielené zmeny v jednotlivých sektoroch (typu referencovania cien liekov, alebo reformy verejného obstarávania) si vyžadujú čas. Nechcem, aby to znelo ako výhovorka, ale do roku 2013 sa sekera v rozpočte ťažko zníži inak než vyššími príjmami. Prípadne obmedzeniami niektorých sociálnych transferov.
  Prečo nie som komunista

  Zdroj: stat

 • Ak neveríte mne, možno uveríte Ivanovi Miklošovi. Minulý týždeň povedal niečo podobné v parlamente.
 • Každá daň ovplyvňuje ľudské správanie. Možno s výnimkou pigouovských daní skôr negatívne, prináša so sebou jalovú stratu. No nie všetky dane sú z tohto pohľadu rovnaké. Má zmysel diskutovať - všeobecne, aj v konkrétnej praktickej situácii - o tom, ako namiešať optimálny daňový mix. Dokonca aj v prípade, ak sú naše názory na veľkosť a úlohu štátu rozdielne, vieme sa zmysluplne porozprávať, aké dane zvýšiť (a iné možno v budúcnosti znížiť).
 • Nútiť ľudí a firmy k nedobrovoľným platbám do abstraktného, zložitého a nie najdôveryhodnejšieho systému môže samo osebe tešiť len sadistu/masochistu. No veľkosť verejných financií je dôsledkom napĺňania cieľov konkrétnej politickej filozofie. Pravica si viac váži negatívnu slobodu – nebyť obmedzený dôsledkami konania iných. Tomu zodpovedá menší, menej dotieravý štát, ktorý dôsledne trestá vraždy a vymáha zmluvy. Ľavicu viac trápia pozitívne slobody – skutočné možnosti každého rozvinúť svoj potenciál, bez ohľadu na spoločenské obmedzenia. Tomu zodpovedajú náročnejšie požiadavky na to, čo má štát ľuďom – najmä slabším – poskytovať. Napríklad zabezpečiť každému vzdelanie alebo primeraný príjem. Túto dilemu nedokážem ako nepolitik rozlúsknuť. V liberálnej demokracii sa o nej zvykne rozhodovať voľbami.
 • Predtým, ako dáte priestor emóciám a rozhorčenia, je užitočné rawlsovské cvičenie: zamyslieť sa nad každým návrhom pod závojom nevedomosti. Ako by ste chceli, aby bola spoločnosť usporiadaná, ak by ste nevedeli, či budete chudobný alebo bohatý, zdravý alebo chorý, nadaný alebo hlúpy, nepoznali svoju rasu ani obľúbený spôsob krátenia času? Umožní to rozlíšiť, aká časť rozhorčenia je v skutočnosti obhajobou vlastných sebeckých záujmov, a aká je naozaj o tom, čo pokladáte pre seba aj spoločnosť za (ne)spravodlivé. Lebo neustála maximalizácia okamžitého egoistického prospechu nemusí byť najlepším pravidlom ani v  osobnom živote, nehovoriac o verejnej politike.
 • Prečo je lepšie zdaňovať polohovú rentu, než ekonomickú aktivitu, som podrobne rozobral v nedávnom blogposte (v skratke: je to spravodlivé, efektívne, progresívne a môže to priniesť zaujímavé peniaze).
 • Daň z nehnuteľností, najmä s vysokou odpočítateľnou položkou a sadzbou, má aj prvky dane z luxusu. No ide najmä o štandardnú daň z majetku. A tie sú u nás v porovnaní s bohatými krajinami násobne nižšie.

Prečo nie som komunista

Zdroj: rozdiely3

 • Nejde pritom o žiadne likvidačné, konfiškačné sumy. O parametroch zatiaľ nikto nerozhodol, no ročne sa bavíme od jednotiek eúr pri trojizbových bytoch na vidieku až po niekoľko stoviek eúr pri päťizbákoch v bratislavskom Starom Meste. Tak na úrovni ročného poistenia vybavenia týchto domácnosti.
 • Kolegovia z INESS ma obvinili z intelektualnej nepoctivosti a politickej rétoriky na úrovni vrcholového politika. Viac než na mňa však útočia na moju karikatúru, čo ma mrzí. Tu je celý citát z Pravdy, vrátane kontextu:
  "Časť kontroverzie vychádza z toho, že ide proti osobným záujmom niektorých ľudí. Táto daň ide výrazne aj proti mojim osobným záujmom, ale nemyslím si, že by verejná politika mala byť motivovaná osobnými záujmami, ale tým, čo je dobré pre celú spoločnosť. Je lepšie zdaniť polohovú rentu ako veľmi výrazne zdaniť príjmy."
  Nepovedal som, ani som len nenaznačil, že by bolo možné celú konsolidáciu vyriešiť zvýšením majetkových daní. V celom rozhovore som nepoužil ani jeden odhad rozpočtového dopadu, pri opise daní som upozornil, že ide o môj súkromný názor, a stotisícovú odpočítateľnú položku som označil za ilustračný príklad. Moja veta znamenala len, že zvýšenie dane z nehnuteľností pokladám pri ich súčasnej výške za výhodnejšie pre slovenskú ekonomiku a spoločnosť, než rovnako výnosné zvýšenie daní z príjmov (čo neznamená, že nemôžu ísť hore obidve dane, alebo žiadna).
 • Moji kolegovia z Inštitútu finančnej politiky MF SR nie sú banda "politických úderníkov", ako naznačuje INESS, ale kariérni ekonomickí analytici. Mnohí z nich nastavujú zrkadlo ekonomickej ortodoxie už tretej-štvrtej vláde. Naznačovať – pre nič za nič - ich politickú angažovanosť je od INESSu nefér a zaváňa zlým úmyslom. Voči ľuďom a inštitúcii, ktorí zohrali a zohrávajú v slovenskej hospodárskej politike pozitívnu úlohu, a ktorým žiadny slovenský thinktank vo väčšine ohľadov nesiaha po členky (naše ekonomické komentáre). Toto ma zamrzelo azda najviac. Pred pár rokmi sme s INESSom zvykli diskutovať tvrdo, ale omnoho férovejšie.
 • Ozdravovanie verejných rozpočtov je objektívne bolestivá záležitosť, takmer z definície. Zmeny v daniach (podobne ako v dôchodkoch) zvyknú byť kontroverzné a nabité emóciami. Rétorika často triumfuje nad argumentnmi, a slová sa naschvál volia tak, aby ľudí mobilizovali (daň z dedičstva nazývajú americkí Demokrati estate tax a Republikáni death tax). No mňa viac zaujíma naozajstná vecná diskusia, nie žlč a vitriol. Veľmi mi záleží na tom, aby nepochopenie a osobné spory nezabili dobré nápady. Radšej budem svoje videnie donekonečna vysvetľovať. Pristavte ma v krčme, napíšte čokoľvek na internet alebo do mailu, pokojne sa ohláste v mojej kancelárii na ministerstve financií. Nemôžem pritom nič sľúbiť, nie som politik, náš tím pripravuje podklady, nerobíme rozhodnutia. Ale nie je prínosnejšie sa rozprávať, než tupá politická agitka?
 • Slovensko je krajina nás všetkých. Môžeme sa vybíjať v osobných útokoch, dehonestovaní inštitúcií a prekrúcaní toho, čo kto povedal. Alebo sa ju môžeme pokúsiť zmeniť k lepšiemu.

<