Svoj tím mám rád a vždy si za ním stojím. Aj preto dám priestor mojej kolegyni Zuzane:

Som headhunter. Tá, ktorá stojí za researchom, za identifikáciou všetkých vhodných kandidátov. Kandidátov, ktorí spĺňajú to, čo my interne voláme K.O. kritériá, teda požiadavok zo strany klienta, ktoré úspešný kandidát musí spĺňať.

Prejdem databázu, sociálne siete, dáme brainstrorming s kolegami a zbieram referencie. Nie je to  telefónny zoznam z Indie, kde sú ľudia, ktorí túto prácu aktuálne robia. Je to mravenčia práca poctivého screeningu, aby sme boli čo najpresnejší.

Ten pocit, keď od klienta máme na long liste “zelenú” a idem oslovovať kandidátov, mám z celého procesu headhuntingu najradšej. Aký ten projekt bude? Pôjdeme ako rakety, alebo sa vytrápime? Koho stretneme? Ako budú kandidáti reagovať? Čo sa naučím?

Dostala som zadanie z pražskej pobočky.

Špecialista oddelenia SW. Svet IT v Prahe, tras sa! :)

Spravila som si prípravu, prešli sme zadanie, zbehlo kolečko otázok a odpovedí. Search je na svete. Zelená svieti a ja postupne oslovujem kandidátov. Nie sú to pre mňa položky zoznamu, nad každým z nich rozmýšľam, keď ich osobitne oslovujem.. Vážený pán… Vážená pani.. oslovujem Vás ako headunter… Vznikajú kontakty, roztáča sa kolotoč.

Ne. 

Ne.

Kto je klient prosím?

Nó, tak moje finanční požadavky jsou XY..

Ne. Ne.

Pošlete mě prosím JD.

Áno.

A ďalšie “Ne, nemám zájem Zuzano”. Vážim si to; každá odpoveď je pre mňa dôležitá.

Odpisuje kandidát, že je to síce milé, ale “nicméne v roku 2018 již nemá prostor”. Poďakujem sa za informáciu a píšem  “Ak by ste náhodou vedeli.. kľudne posuňte info.”

Svet IT je veľký, obzvlášť v Prahe.

Projekty začínajú a končia, ľudia spolupracujú.

Je freelancer.

Po piatich dňoch, 5:24 ráno, prišla odpoveď: “Je to vaše práce hledat. Ne moje. Se vší úctou :/”

Otvorím LinkedIn, z ktorého na mňa svieti ďalší výkričník:

“The fun is: “Do you know…” No, I don’t. Why. It is your job. Sorry, but being desperate in not something it really makes you look good. I mean as a recruiter. No really.

Vôbec som nežiadala, aby niekto robil za mňa moju prácu.

Sme stále ľudia.

Nie som binárna sústava, ani stroj. Som človek, ktorý žije svojou prácou.. A aby som v tom bola úspešná, pýtam sa. A áno, pošlem informáciu do sveta všetkými kanálmi, ktoré sa mi pri projekte otvoria. Je to taký problém? Kde sa stratila ľudskosť? Nikdy Vám nikto nepomohol s prácou? Nedoporučili Vás?

Pre mňa nie je v onej vete ani zištnosť, ani zúfalstvo či nebodaj snaha vyzerať dobre. Pre mňa je v nej ukrytá príležitosť. Obrovská príležitosť pre niekoho dostať svoj dream job, odborne rásť, žiť lepší život a v istom momente ho zlepšiť aj nám ostatným.

S úctou,

Zuzana Izáková