Ivanka pri dunaji? Lozorno? Horné Orešany? Teplička nad Váhom? Alebo žeby Donovaly? Správna odpoveď je bohužiaľ všetko. Rokmi štandardizovaný, nikoho neurážajúci, stavebne overený, cenovo predvídateľný, rôznofarebný a pritom úplne šedý SLOVENSKÝ RODINNÝ DOM.

 

Zdroj obrázkov

Nikdy ho nenájdete v časopise o modernom bývaní, no aspoň si o majiteľoch nikto nespieva tú síce v inom kontexte písanú no veľmi trefnú pesničku „Odtnite mu hlavu, nech nevytŕča z davu". Koľko ich je? Sto? Tisíc? Desaťtisíc? Dnes už to je vlastne jedno. Keďže sú všetky akoby rovnaké, už si to človek ani neuvedomí. Bezmenné častice zamuškátovaných susedských štvrtí, ktoré mne v princípe (aj keď niekomu sa to bude zdať prehnané) veľmi svojou uniformitou pripomínajú našu Petržalku. Aj tú by som ja osobne určite dal na rebríčku vyššie, keďže tam bol aspoň dobre navrhnutý urbanizmus. Spoločný majú navyše aj nedostatok služieb v okolí. Keď sa teraz niekto urazil je mi to ľúto. Nechcel som. Len vyjadrujem svoj názor na to, ako to na mňa osobne pôsobí.

Zdroj obrázku                                           Zdroj obrázku

Stopárov sprievodca po galaxii mal pekné heslo. „Neprepadajte panike". Ja neprepadám. Stále viac a viac mojich kolegov či už pri náhodnom stretnutí, alebo pri tom dohodnutom pive sa vie pochváliť svojimi „open-minded" klientmi, ktorí majú nielen svoje predstavy, ale vedia viesť aj diskusiu. Keď svoje názory neberú ako dogmu a vedia ísť do z ich strany neprebádaných vôd. Potom má šancu vzniknúť dom, ktorý má svoje žiadané kvality pre jeho obyvateľov a keď človek okolo neho ide po ulici je vidieť, že vznikol za iných okolností, ako ten domček s červenou strechou a balkónom s dreveným vyrezávaným zábradlím na priečelí ktorého projekt si po zaplatení 24 700 korún s DPH odnieslo domov už 73 šťastných budúcich majiteľov.

Keďže nechcem len bezhlavo kritizovať, v ďalších príspevkoch by som chcel priniesť niekoľko príkladov alternatív, ktoré priniesli spokojnosť ako majiteľom, tak slávu tvorcom. Dnes len pre vašu možnú zvedavosť pár obrázkov na naladenie. Kvízová otázka: Ktorý z nich je slamený? ;)

 

Zdroj obrázkov