Pri podaní daňového priznania alebo pri ročnom zúčtovaní dane, ktoré zamestnancovi vykoná zamestnávateľ, je možné znížiť základ dane o tzv. nezdaniteľné časti. Treťou možnou nezdaniteľnou časťou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, zaplatené prostriedky na tzv. účelové sporenie a poistné na životné poistenie.
Nárok uplatniť si nezdaniteľnú časť na príspevky na DDS, ÚS, ŽP môže fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava - fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach - do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu.
Tento nárok si však môže od roku 2009 uplatniť aj osoba, ktorá nemá na území SR trvalý pobyt a na území SR sa zdržiavala menej ako 183 dní – a to vtedy, ak úhrn jej zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR v roku 2009 tvorí najmenej 90 % zo všetkých jej príjmov, teda príjmov, ktoré jej plynú zo zdrojov na území SR a zo zdrojov v zahraničí.
Nárok na nezdaniteľnú časť na zaplatené príspevky na DDS, ÚS, ŽP majú aj študenti, dobrovoľne nezamestnaní, invalidi, poberatelia akýchkoľvek dôchodkov bez ohľadu na to, odkedy dôchodky poberajú a pod.
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie musia byť splnené podmienky podľa zákona č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení.
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti na finančné prostriedky na účelové sporenie musia byť splnené tieto podmienky:
- dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty a súčasne
- plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane poistné na životné poistenie musia byť splnené tieto podmienky:
- dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
- poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
SUMA NEZDANITEĽNEJ ČASTI
Je daná ako suma príspevkov preukázateľne uhradených daňovníkom na tento účel v čase od 1.1.2009 do 31.12.2009, najviac však suma 398,33 €.
Pozor
Ak napríklad zamestnávateľ uhradil príspevky na DDS za zamestnanca za december 2009 až v januári 2010, tak táto suma sa zohľadniť za rok 2009 nemôže. Naopak sa zohľadní aj suma, ktorú zamestnávateľ uhradil za zamestnanca za december 2008 až v januári 2009.
V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
- určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
- neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.
ČO AK DAŇOVNÍK PREDČASNE ZRUŠÍ ...
Často sa stáva, že daňovník predčasne zruší doplnkové dôchodkové sporenie a nasporené prostriedky si vyberie formou odstupného. Ešte častejšie, že zruší životnú poistku.
Ak sa tak stane a ide o sporenie respektíve poistenie, na ktoré si daňovník uplatnil daňové zvýhodnenie v podobe nezdaniteľnej časti, je jeho povinnosťou podať daňové priznanie a v daňovom priznaní si zvýšiť základ dane o sumy, ktoré si v predošlých rokoch uplatnil vo forme nezdaniteľnej časti.
Pozor, nemusí tak urobiť hneď. Ak si nepodá daňové priznanie už za rok, v ktorom predčasne zrušil sporenie, resp. poistenie, má čas podať daňové priznanie počas nasledujúcich troch rokov.
Príklad
Pán Miroslav si v roku 2006 ako 45 ročný uzavrel životnú poistku. Podľa zmluvy mal platiť životné poistenie 10 rokov a výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby bola dohodnutá najskôr pre rok 2016 (v tomto roku pán Miroslav dovŕši 55 rokov). Podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti boli podľa poistnej zmluvy splnené.
Pán Miroslav si zaplatil poistné za roky 2006, 2007 a 2008 každoročne v prepočte vo výške 300 eur. Každý rok (2006 - 2008) si súčasne znížil základ dane o nezdaniteľnú časť vo výške 300 eur.
V roku 2009 pán Miroslav zmluvu zrušil. Poisťovňa mu vyplatila naakumulovanú sumu.
Na základe toho má pán Miroslav povinnosť zvýšiť si svoj základ dane celkom o 900 eur (3 x 300). Môže tak urobiť už v daňovom priznaní za rok 2009. Môže tak urobiť aj neskôr, najneskôr však v daňovom priznaní za rok 2012.
*****
POZNÁMKA K DISKUSIÍ
Prosím čitateľov, aby pri zadaní prípadných otázok do diskusie mali na pamäti fakt, že mám v týchto dňoch veľmi málo času. Na otázky v diskusií preto odpoviem len výnimočne. Skúste svoje otázky zadať na www.porada.sk.
Ďakujem za pochopenie.