"Politik nemá záujem o to, či hospodárstvo správne funguje, ale o to, aby bol zvolený" povedal nedávno profesor Zelený a dá sa s ním len súhlasiť. Pozrite sa napríklad, akú frašku vyrobili naši poslanci z majetkových priznaní. Alebo ako šaškujú okolo poslaneckej imunity. Všetci vieme (a vedia to aj oni), že poslanecká imunita je prežitok a dnes už nemá reálne opodstatnenie. Napriek tomu ju ani na veľa "akože pokusov" nedokázali zrušiť. Dôvod je zrejmý - kapor si nikdy nevypustí rybník sám. Nehovoriac o tom, že naši poslanci pracujú len 70 dní do roka a inak si naháňajú svoje kšefty. A samozrejme, navzájom sa chránia.

Najväčší problém je ale rozkrádanie a morálny úpadok našej krajiny. Ukradnú sa stámilióny Eur ročne. Nástenkový tender, emisie, diaľničné mýto, Tipos... všetko to platíme my. Sú to naše peniaze, o ktorých politici rozhodujú a rozhodujú o nich zle. Tak ako sa kradne za Fica, sa nekradlo ešte nikdy.

Ľudia nejdú voliť a nezaujímajú sa o politiku, lebo sú znechutení. Lebo politici im celú politiku znechutili. Treba si ale uvedomiť, že presne toto našim politikom vyhovuje, lebo teraz sa im nikto nemieša do kšeftov. Preto s tým niečo treba urobiť. Vôbec to nie je tak, že sa nedá. Ľuďom, ktorí zdieľajú naše hodnoty, ponúkame hneď tri možnosti, ako ovplyvniť dianie v našej krajine.

1. Môžete sa podpísať za vyhlásenie referenda. Po šiestich mesiacoch už máme vyše 210 tisíc podpisov. V prípade, že sa nám podarí vyzbierať ďalších 140 tisíc, predložíme všetkých 350 tisíc podpisov a prezident bude musieť vyhlásiť referendum, to je jeho ústavná povinnosť. V prípade, že referenda sa zúčastní viac ako 50% ľudí, sú výsledky referenda pre politikov záväzné, či sa im to páči alebo nie. Mimochodom, referendum je jediná reálna možnosť, ako znížiť počet poslancov a obmedziť ich imunitu. Táto aktivita Vás stojí pár minút času.

2. Môžete sa stať našim zástupcom v okrskovej volebnej komisii a pomôcť nám byť úspešní vo voľbách do VÚC. Z 5920 okrskových zástupcov máme už vyše 1300. V prípade, že máte záujem, zaregistrujte sa prosím na www.okrskar.sk. Táto aktivita Vás bude stáť jeden deň a zopár hodín. V prípade, že ste si teraz povedali, že my v SaS sme takí istí ako všetci ostatní a tiež len tlačíme kaleráby, chápem Vás. A preto Vám ponúkame tretiu možnosť:

3. Môžete kandidovať na poslanca samosprávneho kraja (VÚC) na kandidátke SaS, ako člen alebo nečlen strany. VÚC voľby sú do veľkej miery o osobnostiach a v prípade, že poznáte vo Vašom okolí veľa ľudí a požívate ich rešpekt, máte celkom dobré šance byť zvolený. V minulých voľbách stačilo na zvolenie za poslanca VÚC vo väčšine obvodov menej ako 2000 hlasov. Dôvod je mimoriadne nízka volebná účasť, čo opäť vyhovuje najmä politikom, aj keď tvrdia opak. Keď budete zvolený, ste podriadený len našim hodnotám a Vášmu svedomiu.

Naši neprajníci tvrdia, že verejnú výzvu robíme len preto, lebo nemáme dosť členov. Majú pravdu. Z vyše 500 žiadostí sme doteraz prijali 160 členov. Dôvodom sú mimoriadne prísne nároky na morálnu bezúhonnosť a hodnotovú zhodu. Navyše, veľa ľudí má záujem kandidovať ale nemajú záujem byť členmi akejkoľvek strany. Aj preto je naša verejná výzva na kandidátov úspešná. Doteraz sme dostali vyše 300 žiadostí, z ktorých vyberieme vhodných kandidátov.

V prípade, že ste dočítali až sem, máte problém. Už nikdy viac nebudete so skutočným rozhorčením môcť povedať, že tamtí hore si robia či chcú. Odteraz máte možnosť to aspoň trocha ovplyvniť. Nezabúdajte: Na fungovanie potrebuje demokracia veľa účastníkov.