Bývanie je jednou zo základných životných potrieb všetkých z nás. Obvykle máme na výber dva typy dlhodobého bývania – byt a rodinný dom. A keďže v dnešnej uponáhľanej dobe uprednostňujú mladí ľudia byt, budeme písať o ňom.
Pri kúpe svojej prvej nehnuteľnosti ľudia najčastejšie siahnu po menších bytoch, 1- či 2-izbových. Platí to najmä pre rozsiahlu skupinu, ktorú tvoria jednotlivci či bezdetné páry. V poslednej dobe sme však pozorovali, že množstvo ľudí volí 3-izbový variant aj keď ho zatiaľ v podstate nepotrebujú. Chceli sme sa teda zamerať na možnosti, ktoré 3-izbový byt ponúka a ponúknuť pár postrehov, na ktoré by ste mali pozerať ak práve kupujete nehnuteľnosť.
Základom trojizbového bytu je spravidla obývacia izba, spálňa, príslušenstvo bytu (kúpeľňa, kuchyňa) a tretia izba. Obývacia izba je zväčša v byte tá najväčšia, prípadne priamo zahŕňa aj kuchynský kút. Pri obývacej izbe si treba dať pozor na zariaditeľnosť. Ak kupujete holobyt alebo nezariadený byt v štandarde, vopred si podrobne rozkreslite či miestnosť viete zariadiť ako si predstavujete. Pri nie ideálnych dispozíciách či menších výmerách môže nastať problém množstva komunikácií (dverí, chodieb, priechodov) z obývacej izby, ktoré výrazne obmedzia možnosti rozloženia nábytku. Ak v rámci obývacej izby má byť aj kuchynská linka, o to viac treba premýšľať nad rozložením, aby ste nemuseli v budúcnosti robiť kompromisy a mohli ste využívať oba účely miestnosti plnohodnotne. Či Vám priestor pre kuchyňu vyhovuje, si radšej preverte aj v prípade ak je to samostatná miestnosť. Príslušenstvo bytu mimo kuchyne tvorí najmä kúpeľňa, WC či sklad alebo technická miestnosť. Pri 3-izbovom byte odporúčame, aby bolo WC samostatné a v ideálnom prípade obsahovalo aj umývadlo. Kúpeľňa v takom prípade vôbec nemusí byť veľká. Sklad, šatník či technická miestnosť sú obrovskou výhodou. Vo väčšine bytových domoch už ich bude hľadať iba márne, ale stále nájdete projekty, ktoré mysleli aj na tieto detaily. Druhú izbu či spálňu (do 14 m2 izba, nad 14 m2 spálňa) štandardne ľudia využijú na spanie. Nemusí obsahovať viac ako posteľ s nočnými stolíkmi a šatníkové skrine na oblečenie. Ak kupujete ešte nepostavený byt, pozor si dajte najmä na umiestnenie dverí do izby aby ste v ideálnom prípade za dvere mohli uložiť plnohodnotné šatníkové skrine (t.j. dvere aspoň 60-65 cm od steny) a do zvyšku miestnosti dvojposteľ tak aby ste mohli pohodlne otvoriť dvere. Stáva sa, že sú dvere navrhnuté na stred steny čo v prípadoch menších izieb môže spôsobiť kolíziu otvárania s posteľou. Ak máte možnosť to ešte pred výstavbou zmeniť, urobte to. Využiť tretiu izbu môžete vo viacerých alternatívach, a to ako:
Detská izba
Najčastejšie je účelom tretej izby práve izba pre deti. Dieťa potrebuje svoj priestor, buduje si tým samostatnosť, svoj vlastný svet a okrem iného má pokoj na hranie či učenie sa. Keď dáte takýto vlastný priestor dieťaťu, dáte tým viac súkromia aj sebe. Izba by mala mať minimálne 8 m2 (ak nemá, nie je to v postate ani plnohodnotná izba, čo sa však nemusí zobraziť v ponuke realitných kancelárií) ak je pre jedno dieťa, 12 m2 pre dve deti. Musíte však myslieť na to, že pri minimálnych rozmeroch zaberie väčšinu priestoru nábytok. Šírka miestnosti by nemala byť menšia ako 2,4 m, i keď už aj to je pomerne úzky priestor. Miestnosť by mala byť dostatočne presvetlená počas celého dňa. As sú deti malé, potrebujú svetlo na hranie. Ak sú väčšie, určite ocenia prirodzené svetlo pri učení či domácich úlohách (z nich však nadšené asi nebudú). Ak ešte deti nemáte, ale plánujete, do toho času môžete izbu využiť jedným z nasledovných spôsobov.
Hosťovská izba
Možno to poznáte. Či k vám príde na návštevu niekto z rodiny alebo priateľ, večer sa dlhšie zarozprávate a už je pohodlnejšie prespať. Prečo návšteve nedopriať väčší komfort ako gauč? Nemusí byť veľká a na jej zariadenie stačí iba posteľ, skrinka na oblečenie, prípadne menší stolík k posteli a osvetlenie. Ide o to, dopriať návštevám pohodlie a hlavne súkromie. Takúto izbu môžete oceniť aj pokiaľ sa s Vašou polovičkou dostanete do situácie, že máte každý iný denný režim a potrebujete byť obaja svieži.
Pracovňa
Mnohí už dnes majú možnosť pracovať z domu. Takzvaný home office sa však z gauča alebo spoza kuchynského stola robí veľmi ťažko. Navyše, mať všetky potrebné papiere, dokumenty či knihy na jednom mieste je tiež praktické. Stačí si pekne a jednoducho zariadiť pracovňu, kde bude mať všetko svoje miesto, kde budete môcť kedykoľvek zapnúť počítať a nebudete mať problém sústrediť sa.
Šatník
Ženy občas túžia mať šatník ako z amerického filmu. Také malé kráľovstvo s veľkým zrkadlom, oblečením a lodičkami. Naopak gentlemani potrebujú priestor na svoje obleky či kravaty. Ak od Vás životný štýl vyžaduje mať množstvo oblečenia a máte voľnú izbu, neváhajte ju využiť. Riešenie izby ako šatníka môže byť iba dočasné a vôbec nie drahé. Nemusíte dávať na mieru vyrábať drahé rolldoory ale stačí využiť jednoduché skladacie konštrukcie, prípadne textilné šatníkové skrine, ktoré nájdete v rôznych farebných vyhotoveniach. Pre potreby šatníka stačia aj tzv. polizby, ktoré majú rozlohu menšiu ako 8 m2.
Posilňovňa / jógovňa / relaxačná miestnosť
Jednoducho priestor pre seba. Miesto, na ktoré keď vstúpite, tak všetok zhon necháte za dverami. Zariadiť si izbu ako posilňovňu nie je vôbec náročné. Stačí priniesť pár kusov náradia, ktoré ani nemusia byť priestorné posilňovacie stroje. Odporúčame nejakým vhodným materiálom (napr. EVA – etylen vinyl acetat) prekryť podlahu aby ste chránili nie len svoju podlahu ale aj susedov pred nadmerným hlukom či dupotom. Podlahy sa dajú rôzne skladať, takže vybaviť viete izbu akéhokoľvek tvaru a rozmerov. Ak radšej cvičíte vonku alebo vo fitness centrách, miestnosť môžete na relax využiť aj inak. Ak síce nemáte deti, ale jedno dieťa tkvie vo vás, izba sa môže premeniť aj na herňu pre dospelých či hobby kút. Na to Vám postačí pohodlný gauč s TV a nejakou hernou konzolou. Ak ste skôr umelecky založený, mať vlastný kút pre maliarske plátno a potreby na maľovanie je určite veľkou výhodou. Možností je veľa, najmä pokiaľ sú vaše hobby praktizovateľné v interiéri.
3-izbový byt Vás bude s najväčšou pravdepodobnosťou stáť viac ako ten 2-izbový. Ak sa nejedná o likvidačný rozdiel v cene, zamyslite sa nad všetkými pre a proti aj napriek tomu, že možno zrovna potrebujete iba 2 izby. Nikdy neviete čo bude o rok alebo päť rokov. V každom prípade, tretiu izbu môžete využiť rôznymi spôsobmi a ak sa aj rozhodnete byt neskôr predať, jedná sa o typ nehnuteľnosti, o ktorú je záujem stále. Navyše 3-izbový byt ponúka veľa možností riešenia dispozície, takže na trhu nájdete možností viac ako pri štandardných 2-izbových bytoch. Určite sa pozrite aj na možnosti v našom komornom projekte Rezidencia Na Kolibe (www.rezidencianakolibe.sk), kde sme mali priestor vytvoriť niekoľko rôznych 3-izbových bytov.

Rezidencia Na Kolibe Zdroj: Atrios.sk
Autor: Michaela Kicková, Atrios