Vravel, že len veľmi ťažko. Najväčšie problémy mu robí štát s rôznymi nezmyselnými predpismi. Niektoré ho oberajú o čas, iné o peniaze. Napríklad, keď chce predať mäso z ovce, tak podľa predpisu musí odovzdať črevá do kafilérie.

To však stojí 50 eur, čo je pre neho veľa peňazí, lebo za 50 eur si môže kúpiť menšiu ovečku. Spýtal som sa, ako to teda robí. Vravel, že úradom nahlasuje, že tie črevá zjedia. Úradníci mu potom dajú pokoj.

S podobnými nezmyselnými predpismi sa stretávam aj pri návštevách iných podnikateľov. Majú z toho hlavu v smútku, menej času na prácu a menej peňazí na rozvoj. Často na to doplácajú nielen oni, ale aj ich zamestnanci.

Ak chceme pomôcť zamestnanosti a slovenskej ekonomike, treba s tým niečo spraviť. Hľadal som preto príklad krajiny, ktorá sa s tým úspešne popasovala.

Našiel som ho vo Veľkej Británii, kde sa im podarilo za 4 roky znížiť administratívnu záťaž podnikania o 10 miliárd libier. Ak chceme pomôcť Slovensku, stačí sa inšpirovať krokmi, ktoré úspešne spravili tam:

  1. Vyhlásili online výzvu na nahlasovanie nezmyselných regulácií a zbytočnej administratívnej záťaže po jednotlivých oblastiach: poľnohospodárstvo, obchod, priemysel, doprava atď.
  2. Zaviedli pravidlo One in – Two out. V praxi to znamená, že na jedno euro novej administratívnej záťaže, musia ministri a ďalšie úrady zrušiť záťaž aspoň za dve eurá.
  3. Začali dôsledne vyhodnocovať vplyv nových zákonov a noriem na zvýšenie administratívnej záťaže podnikania.
  4. Zmrazili novú Britskú reguláciu na tri roky pre podniky s menej ako desiatimi zamestnancami, vrátane start-upových podnikov.
  5. Začali aktívne vystupovať pri ochrane britských podnikov pred novou reguláciou z Európskej únie.

Verím, že na Slovensku sa nám môže podariť niečo podobné. Pomohlo by to podnikaniu a zamestnávaniu v regiónoch. A navyše, nikto by už nemusel vykazovať, že konzumuje ovčie črevá.

Ak vás blog zaujal, môžete ho veľmi jednoducho podporiť kliknutím na vybrali.sme.sk a na "hlasuj". Ďakujem.