Pred štyrmi rokmi sme začali každoročne publikovať Účet za služby štátu. Aby každý občan vedel, koľko ho priemerne stoja služby štátu, hoci za ne priamo neplatí. Už dva roky si každý môže vytvoriť svoj vlastný, personalizovaný bloček na základe jeho daní, ktoré do štátnej kasy odvádza.
Pred rokom sme vyrobili bločky všetkých krajov , aby voliči videli, že medzi regiónmi sú rozdiely.

Dnes prinášame možnosť vytvoriť bloček vášho mesta, obce. Aby komunálne voľby neriadili len emócie, príbuzenské vzťahy, ale aj fakty. Na stránke cenastatu.sk/ucetobce/ nájdete podrobný návod, ako bloček pre vašu obec/mesto vytvoriť.

Bloček obce, mesta

Podľa  nás je potrebné, aby občania vedeli, ako sa nakladá s ich peniazmi na úrovni miestnych samospráv. Bloček je neutrálnym, apolitickým výstupom, ktorého úlohou je poskytovať fakty, informácie o skutočných výdavkoch a zadlžení obcí. Pripravili sme jednoduchý nástroj na vyhotovenie takéhoto bločku za služby Vášho mesta alebo obce. Je to pomôcka, ktorú môžu oceniť študenti, aktivisti, kandidáti do komunálnych volieb, či súčasní členovia zastupiteľstiev. Voľby do miestnych samospráv sa uskutočnia už 15.11.2014. Občania viacerých obcí, viď príklady nižšie, už bločky používajú.

Ako na to?

Na základe analýzy rozpočtov obcí sme pripravili excelovský súbor (na stiahnutie tu), pomocou ktorého vytvoríte bloček Vášho mesta, obce. Na vyplnenie pripravenej tabuľky budete potrebovať rozpočet a záverečný účet Vášho mesta (obce), ktorý by mal byť zverejnený na webovej stránke Vášho mesta (obce) alebo verejne dostupný v mieste výkonu Vašej samosprávy. Detailný popis zostavenia bločku je popísaný na stránke www.cenastatu.sk/ucetobce. AK CHCETE, ABY VAŠI VOLIČI,SUSEDIA, ZNÁMI VEDELI, NA ČO SA MÍŇAJÚ ICH PENIAZE, DAJTE IM TO VEDIEŤ FORMOU BLOČKU!

V prípade potreby sme vám pripravení pomôcť, poradiť, píšte prosím na [email protected]

Príklady obecných bločkov:

Koľko Vás stojí Vaše mesto, obec?

Koľko Vás stojí Vaše mesto, obec?