V posledných dňoch sa veľa hovorí o rekordných počtoch firiem, ktoré opustili Slovensko a „rozhodli sa platiť dane v zahraničí“. Sú daňové raje ozaj tak jednoducho dostupné a potešenie  v nich zaručené?

Nechcem moralizovať a úprimne súcitim s tisíckami slovenských podnikateľov. Rozumiem veľmi dobre, že v krajine, kde je ústrednou témou korupcia a oligarchia si z platenia daní ťažkú hlavu nerobí, sa ani poctivým podnikateľom prispievať do štátneho rozpočtu nechce. Z princípu. Bohužiaľ však veľa našich podnikateľov vníma veci čierno-bielo. Pre tých čo veria, že EÚ je pre Slovensko dobrou voľbou, odporúčam sledovať čo sa deje v okolitom svete a aký je vývoj v EÚ, nielen u nás.

V prvom rade treba rozlišovať medzi jednotlivými jurisdikciami ako sú Belize a Holandsko. Nechcem ísť do technických detailov akými sú členstvo v EÚ a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, aj bez daňovo–právnej analýzy je zrejmé, ktorá jurisdikcia má viac svetlo-šedej a ktorá je bližšie k čiernej. Niekoľko ťahúňov Slovenskej ekonomiky má materské spoločnosti sídliace v krajine tulipánov.

V druhom rade, ten kto chce podnikať úspešne dlhodobo, by mal vedieť, že platiť dane v zahraničí nie je otázkou slobodného rozhodnutia ale daňového práva. Rozhodujúce pre tieto účely je, kde má podnik skutočné miesto vedenia, nie formálne zaregistrovanú adresu alebo garážovú firmu. Takéto pravidlo je zakotvené nielen v zmluvách o zamedzení dvojitého zdanenia ale i slovenskom zákone o dani z príjmu. Takže ak podnikáte na Slovensku s rozhodnutím platiť symbolickú daň v daňovom raji to až také jednoduché nebude.

V neposlednom rade je boj proti daňovým únikom a agresívnemu daňovému plánovaniu jednou z hlavných tém Európskej komisie v nadchádzajúcom období. Tomuto celosvetovému trendu  sa prispôsobujú, či chcú alebo nie, aj členské krajiny EE, ktoré si doteraz zakladali na tom, že sú pre podnikateľov tax-friendly jurisdikcie. Nedávno to bola ústredná téma britských médií.

Naša vláda túto zmenu kurzu na európskej úrovni len šikovne využíva. K uplatneniu daňového práva zavádza nové postupy, ktoré plánuje v najbližšom období zdokonaliť a podrobne sa zaoberá tzv. rizikovými jurisdikciami.  Inými slovami, podnikateľské rozhodnutia, ktoré boli v minulosti jednofarebné, môžu dostať iný odtieň. Akej farby bude, sa dá povedať až po hlbšej analýze skutkovej podstaty.