Aj tak vyhrá Steve Jobs. Tak reagoval jeden respondent na našu anketu o knihy roka 2011. Aj keď nám nešlo o žiadnu súťaž, Jobs naozaj vyhral. V odporúčaniach desiatich nami oslovených knihožrútov sa životopis technologického kráľa vyskytol až trikrát. Keďže okrem toho sa žiadna iná kniha v odpovediach neopakovala, nazbierala sa pekná kôpka tipov. Pochádzajú od ľudí, ktorí knihy vo veľkom konzumujú alebo dokonca sami píšu. V zozname, pri ktorom sme preferovali literatúru faktu, nie sú len horúce novinky, ale aj staršie knihy, ktoré u našich respondentov v tomto roku rezonovali. Privítame aj vašich favoritov v diskusii.
Martin Filko – ekonóm, bloger eTRENDU

Zdroj: lakoff
George Lakoff: The Political MindV politickej komunikácii sú fakty a hodnoty často menej dôležité než načasovanie, framing a spin. To samozrejme neznamená, že ľudí je možné zmanipulovať k hocijakej myšlienke či konaniu. Podľa Georgea Lakoffa sú základné vzorce politického myslenia v mozgu rovnako natvrdo naprogramované, ako schopnosť rozumieť jazyku alebo vnímať 3D obraz. Namiesto pravo-ľavého kontinua vychádza z dvoch základných spôsobov politickej kognície, konzervatívneho (založený na autorite) a progresívneho (na empatii). Veľa materiálu na rozmýšľanie, no autorova ľavicovo-liberálna angažovanosť ma niekedy dvíhala zo stoličky.

Zdroj: dryden
Alex Dryden: Red to BlackŠpionážny thriller zo súčasného Putinovho Ruska. KGB vytvorí uprostred rúcajúceho sa Sovietskeho zväzu plán, ako v ťažkých časoch zachovať svoju organizáciu, postupne ovládnuť ruskú politiku a následne aj Európu. Odporúčané vianočné čítanie pre tých, ktorí sú paranoidní ohľadne Nordstreamu, Moskvy-nad-Temžou a hlbokej štruktúry slovenského
zdravotníctva. Ľúbostná zápletka medzi agentom MI6 a plukovníčkou FSB kopíruje všetky žánrové klišé, a vynechanie jej (častých) úvah nad vzťahmi s otcom a milencom by inak svižnému deju len pomohlo. Najlepšie priblíženie pocitu z Moldavska, aké som v literatúre našiel.
Robert Mistrík – vedec, jeden z prvých blogerov eTRENDU

Zdroj: tooze
J. Adam Tooze: Wages of Destruction: The Making and Breaking of the Nazi EconomyRozsiahle dielo detailne analyzujúce hospodárske aspekty Hitlerovej tretej ríše od britského historika pôsobiaceho na Univerzite Cambridge. Predvojnové Nemecko napriek chronickému nedostatku devíz a permanentnému „deficit spending“ dokázalo hospodársky prežiť len vďaka trikom pozostávajúcim z rôznych podôb ničím nekrytých záruk, zmeniek a daňových kupónov, nástrojov nie nepodobným tým dnešným. Keď sa triky minuli a hrozila implózia systému, došlo na masívne tlačenie peňazí a hyperinfláciu odvrátili len brutálne lúpežné vojny a okupácie. Poučná kniha.

Zdroj: gallo
Carmine Gallo - The Presentation Secrets of Steve JobsGeniálny komunikátor Steve Jobs doviedol prezentačné metódy do absolútnej dokonalosti, nie len vďaka šarmu a charizme ale aj vďaka množstvu precízne premyslených komunikačných trikov. Autor knihy didakticky opisuje Jobsove prezentačné tajomstvá, ktoré môže využiť každý, kto sa snaží zaujať menšie či väčšie publikum. Našinec po prečítaní knihy pochopí že, kým Slovák sa toporne snaží zaujať múdrosťou, nezriedka márne, Američan prezentuje jedinečnosť.

Zdroj: stiglitz
Joseph Stiglitz – Freefall: America, Free Markets, and the Sinking of World EconomyHoci autor patrí asi k tomu najľavicovejšiemu krídlu držiteľov Nobelovej ceny za ekonómiu, okolnosti finančnej krízy dokázal popísať tak zaujímavo, že aj zarytý vyznávač rakúskej ekonomickej školy si musí dávať pozor, aby neprekonvertoval na iné ekonomické náboženstvo. Jeho miestami až ultraľavicové predstavy sú podané ale tak presvedčivo a čitateľne, že núti čitateľa cibriť si protiargumenty. Kiež by antikeynesiáci mali advokáta takéhoto literárneho rangu.
Michal Hvorecký – spisovateľ a publicista

Zdroj: foer
Jonathan Safran Foer: Eating AnimalsPozoruhodná literatúra faktu, po ktorej mi oveľa menej chutia hovädzie steaky a možno s nimi skoncujem nadobro. Ale napriek tomu by som bol radšej, keby tento výnimočný americký autor naďalej písal fiction. Jeho vrcholným dielom pre mňa zostáva román Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko. (Knihožrút recenzoval.)

Zdroj: rozner
Ján Rozner: Výlet na DevínTretia, a zrejme posledná kniha z pozostalosti spisovateľa, ktorý sa preslávil autobiografickými prózami, ktoré napísal v emigrácii v Mníchove. V krátkom, ale mimoriadne pôsobivom texte sa autor tentoraz zameral na Devín, hraničné miesto pri dvoch riekach, kde sa celé storočia odohrávajú kľúčové udalosti dejín.
Štefan Vadocz – riaditeľ PR agentúry, jeden z prvých blogerov eTRENDU

Zdroj: solis
Brian Solis: Enagage! The Complete Guide for Brands and Businesses to Build, Cultivate, and Measure Success in the New WebTáto kniha je zaujímavá hneď z dvoch dôvodov. Brian Solis popisuje veľmi prakticky využitie sociálnych médií a vytváranie zákazníckych komunít. Zároveň definuje manifest sociálnych médií a prináša inovatívne zhrnutie konverzačných komunikačných kanálov – Conversation Prism. Túto knihu by som odporúčal ako priručku pre každého, kto sa chce venovať sociálnemu podnikaniu a novým médiám.

Zdroj: vaynerchuk
Gary Vaynerchuk: Crush It! Why NOW Is the Time to Cash In on Your PassionObsahom knihy je prevažne podnikateľský príbeh vinárskeho blogera a majiteľa WineshopTV Garyho Vaynerchuka, ktorý si vybudoval reputáciu prostredníctvom sociálnych médií. Napriek tomu, že kniha je písaná veľmi ľahkým hovorovým štýlom - napokon tým je Gary charakteristický – prináša množstvo postrehov pre všetkých, ktorí plánujú naštartovať svoj vlastný biznis.
C

Zdroj: heath
hip Heath a Dan Heath: Switch: How to Change Things When Change Is HardKniha o postupnom budovaní vplyvu v skupinách ľudí. Postup, ktorý popisujú bratia Heathovci obsahuje najnovšie poznatky z výskumov Daniela Kahnemana, či ďalších psychológov; a navyše je popísany veľmi pútavo cez prípadové štúdie z rôznych odvetví. Nie je to nejaká ďalšia kniha o presviedčaní, ale vedecky podložený postup, ktorý sa vyrovná tým, ktore popísali Robert Cialdini v knihe Influence, alebo Kerry Patterson a kolektív v knihe Influencer. (Knihožrút recenzoval.)
Ján Košturiak – konzultant, bloger eTRENDU

Zdroj: carney
Brian M.Carney a Isaac Getz: Freedom, Inc.: Free Your Employees and Let Them Lead Your Business to Higher Productivity, Profit, and GrowthKniha popisuje praktiky v slobodných firmách typu Gore-Tex, FAVI, Harley Davidson a ďalších. Hovorí o tom, že sloboda je zároveň zodpovednosť, slušnosť a rešpekt a sloboda v práci má na ľudí vyšší motivačný účinok ako stimulácia cez peniaze. Teším sa, že vyšli aj ďalšie knihy o slobodných firmách (Podivín, Štěstí doručeno) a ľudia sa začínajú stretávať k tejto téme vďaka Tomášovi Hajzlerovi.

Zdroj: zeleny
Milan Zelený: Všechno bude jinakV knihe je veľa nových pohľadov na krízu ako transformáciu starého sveta, nové pohľady na organizáciu podniku ako živého organizmu, budovanie vlastnej sústavy riadenia a rozvoj znalostí. Profesor Zelený uvádza nové pohľady na kvalitu, inovácie a trendy, ktoré budú formovať svet budúcnosti. Názov Všechno bude jinak hovorí za všetko.

Zdroj: grun
Anselm Grün a Friedrich Assländer: Práce jako duchovní úkolKniha rozoberá prepojenie práce a spirituality, dejiny práce a princípy Sv.Benedikta. Zároveň sú v knihe uvedené niektoré rady na prekonanie zlozvykov ako je workoholizmus, kariérizmus a iné.
Rado Ondřejíček – publicista a autor, pracuje v marketingu

Zdroj: binet
Laurent Binet – HHhHPekný, podrobný a viac beletrizujúci ako stroho náučný pohľad na slávny atentát československého odboja na vrchného ríšskeho kancelára Heydricha. Videl som už mnoho historických dokumentov rozoberajúcich túto tému, ale tento je najviac z nich pokusom o krásnu literatúru, dokonca aj s množstvom presahov do osobného života rozorvanej duše francúzskeho autora.

Zdroj: levitt
Steven D. Levitt a Stephen J. Dubner – Freakonomics. Skrytá stránka všetkéhoMožno troška s krížikom po funuse, ale v prípade Freakonomics som si počkal až na nedávny slovenský preklad. Populárno náučné rozprávanie o dôležitosti súvislostí a odlíšenia náhodnej korelácie od vzťahu príčiny a následku. Všetko ilustrované na zrozumiteľných príkladoch, presne tak ako to býva v knihách, ktoré učia ľudí premýšľať tým, že ich efektne ohurujú. V skratke je to o tom, že z grafov sa najesť dá, ak ich viete správne vyhodnotiť.

Zdroj: isaacson
Walter Isaacson - Steve JobsČítanie životopisov krátko po smrti ich samotných osôb mi vždy pripadalo troška nemiestne, takže aj túto Jobsovu biografiu si nechávam na neskôr. Jej čas určite príde, už len z elementárnej slušnosti, pretože nebyť produktov Apple bol by aj môj život omnoho ťažší. Napríklad bez iPadu by som asi nikdy nedokázal napísať vlastnú knihu. (Recenziu nájdete vo vianočnom vydaní TRENDU 15. decembra)
Fedor Blaščák – filozof, spolupracovník TRENDU

Zdroj: habermas
Jürgen Habermas: Teória jazyka a východiská sociálnych viedJe táto kríza dlhová, systémová, inštitucionálna, alebo za ňu môže morálny úpadok? Čo sa to vlastne deje a kto má pravdu? Pri sledovaní súčasných diskusií o podobných otázkach si môžeme vydýchnuť napríklad tak, že budeme sledovať ich formálnu štruktúru, atribúty a vzťahy medzi nimi. K tomu zásadnému, čo si pritom treba všímať, smerujú analýzy a postrehy nemeckého filozofa Jürgena Habermasa. Podľa Habermasa napríklad existujú kritériá univerzálnej platnosti nejakého presvedčenia. Sú to postoje, ktoré sme dosiahli konsenzom v racionálnej diskusii a sú platné dovtedy, kým nenájdeme nejaké lepšie. A aby sme nehľadali zbytočne, tak majme na pamäti, že existujú štyri typy záväzkov – nárokov na platnosť – ktoré na seba preberáme, keď chceme niečo hovorením urobiť: zrozumiteľnosť, pravdivosť, správnosť, úprimnosť. Zrozumiteľnosť je jasná. Pravdivosť si nárokujeme pre výroky alebo predpoklady o existencii (niečoho), správnosť pre regulatívne akty (napríklad ak prijímame opatrenia) a ich normatívny kontext a úprimnosť nás ma zaväzovať pri prejavovaní vlastných zážitkov a pocitov. Táto kniha je vo veci teoretického objasnenia toho, čo všetko robíme keď racionálne komunikujeme, baterkou, mikroskopom aj teleskopom v jednom.

Zdroj: simecka
Milan Šimečka: Kruhová obranaEseje v češtine od slovenského disidenta a intelektuála Milana Šimečku pochádzajú z rokov 1983-84. Nie len táto, aj ostatné Šimečkove práce z obdobia normalizácie sú povinným čítaním pre každého, kto sa pýta v akej krajine to dnes žijeme. A prečo. Sú navyše dobrou literatúrou, ktorá pomáha pochopiť tú neslobodnú, policajnú a falošnú formu života, do ktorej vrastali dnešné staršie generácie. A pre všetkých mojich rovesníkov, ktorých rok 1989 zastihol niekde na strednej škole (a nižšie), je táto kniha vhodnou inšpiráciou na premýšľanie o tom, čo by sme okolo roku 1984 asi tak robili ak by sme vtedy mali toľko rokov, čo máme dnes. Vzdali by sme to aj my, alebo bránili sa v kruhu? Naozaj?

Zdroj: kucera
Rudolf Kučera (ed.): Muži října 1918. Osudy aktéru vzniku Republiky ČeskoslovenskéVeľké historické okamihy sú častokrát pôvodne zmesou kovbojky, komédie aj mystiky. To som si prečítal medzi riadkami kolektívnej monografie od pätnástich autorov, ktorá ponúka kompaktný biografický prehľad o mužoch októbra 1918. Nie, nebol to TGM, Beneš ani Štefánik. Tí boli v októbri 1918 v zahraničí. Schválne, hovoria vám niečo mená ako Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Antonín Švehla, František Soukup, Mořic Hruban, Jan Krčmář, Sokol Josef Scheiner? A čo viete o Vavrovi Šrobárovi alebo Andrejovi Hlinkovi? To len na ilustráciu faktu, akú úlohu hrá v našej spoločnosti pamäť prvej republiky. Zväzok dvoch „bratských národov“ v strednej Európe trval 68 rokov, dvakrát sa rozpadol a mal 6 rôznych názvov. Táto kniha ponúka užitočný prehľad o ľuďoch a okolnostiach, ktoré stáli pri jeho zrode.
Rado Baťo – ex-šéfredaktor Trendu, zakladateľ rubriky Knihožrút

Zdroj: isaacson
Walter Isaacson: Steve JobsPredpokladám, že ako majiteľ iPhonu, iPadu, iMacu, MacBooku Pro, Apple TV, AirPort Extreme a fanúšik Príbehu hračiek nemusím nič vysvetľovať. Jednoducho kniha roka.

Zdroj: martin
George R.R. Martin: A Dance with DragonsKedysi dávno v minulom tisícročí, keď som bol mladý fanúšik fantastiky, čítal som román Hra o tróny. Bola to fantasy plná násilia, sexu a intríg, pred ktorou by aj Gandalf ušiel zo Stredozeme. Dobro bolo cynické a zlo mrazivo príťažlivé. Ubehli roky a zrazu mi HBO pripomenulo mladosť úžasnou seriálovou adaptáciou románu. G.R.R. Martin s päťročným (!) meškaním dokončil piaty diel ságy, ktorý nazval A Dance with Dragons. A ja som sa mesiac nevyspal, kým som celú sériu neprežil odznova. Winter is coming...

Zdroj: glaeser
Edward Glaeser: Triumph of the CityMusíme zabudnúť na predstavu, že environmentalizmus znamená život pod stromami a že skutoční urbanisti musia vždy bojovať za zachovanie historického vzhľadu mesta. Musíme prestať uctievať vlastníctvo nehnuteľností, ktoré uprednostňuje domy na predmestí pred drahými bytmi v centre. Musíme skončiť s romantizovaním dediny. Manhattan, Londýn a Šanghaj sú skutoční priatelia životného prostredia. Harvardský ekonóm Edward Glaeser napísal knihu o najväčsom vynáleze ľudstva. O meste.
Ján Šifra – marketingový expert, spíker, ex-bloger Mediálne.sk

Zdroj: hettinger
John Dolan-Heitlinger a William Hettinger – Finance Without Fear: A Guide to Creating and Managing a Profitable BusinessTáto kniha mi ako majiteľovi malej začínajúcej firmy pomohla zorientovať sa v účtovníctve a firemných financiách. Na troch veľmi zrozumiteľných prípadových štúdiách vysvetľuje, aké výnosy z firmy možno očakávať, ako s financiami narábať a ako hodnotiť profitabilitu firmy.

Zdroj: lewis
Laurie Lewis – What to Charge: Pricing Strategies for Freelancers and ConsultantsĎalšia praktická príručka, ktorá mi jasne vyjasnila, ako vlastne stanoviť cenu služieb, ktoré poskytujem. Aj keď ja som sa nakoniec vybral inou cestou, ako príručka radí, odporúčam ju vrelo každému freelancerovi či konzultantskej firme, či už práve začína, alebo je v biznise niekoľko rokov. Bolo to veľmi dobre investovaných pár eur, priniesli mi niekoľkonásobne viac.

Zdroj: tracy
Knihy Briana Tracyho – napríklad Eat that frog alebo The Art of Closing the SalePustil som sa tento rok aj do klasickej obchodnej literatúry. Aj keď ani zďaleka všetky rady nie sú v duchu, akým by som chcel obchod viesť ja, pomohli mi tieto knižky zorientovať sa v technikách obchodu a naučili ma správať sa asertívnejšie. Opäť, dobre investované peniaze.

Zdroj: typ
TYPUž niekoľko rokov si po antikvariátoch zbieram biznis literatúru, ktorá vychádzala v našom regióne medzi dvoma svetovými vojnami. Podarilo sa mi nazhromaždiť slušnú zbierku, ku ktorej sa pravidelne takmer každý týždeň vraciam. Asi najčastejšie otváram magazín TYP, čo bol mesačník úspešného podnikateľa a za éry prvého aj druhého Baťu vychádzal 20 rokov takmer nepretržite. Obsahuje rady, ktoré viem zužitkovať vo vlastnom podnikaní aj v konzultantskej činnosti aj dnes.

Zdroj: asahi
Asahi Shimbun a San Francisco ChroniclePočas leta som si cez Kindle predplatil najkvalitnejší japonský denník Asahi aj noviny San Francisco Chronicle. Tých niekoľko týždňov, čo mi noviny chodili, bolo ako výlet do neznámej reality. Spomínam ich preto, že oboje noviny majú veľmi silné biznis sekcie, a dali mi pohľad na medzinárodný biznis, aký som nikdy nemal. Dnes už viem o čosi lepšie, ako fungujú firmy v Japonsku, aj globálne či lokálne firmy zo San Francisca, a je to naozaj celkom nová skúsenosť.
Tomáš Bella – externý prispievateľ Knihožrúta, podniká v on-line sfére

Zdroj: kahneman
Daniel Kahneman: Thinking Fast and SlowNie je veľa psychológov, ktorí dostali Nobelovu cenu za ekonómiu, a nie veľa lepších kníh o ľudskom myslení a chybách, ktoré denne v našom uvažovaní robíme, ako jeho nové dielo. Kahneman vysvetľuje, prečo nás naša intiuícia tak často a systematicky zrádza a prečo napríklad vždy podceníme, koľko bude akýkoľvek projekt trvať a stáť a preceníme, aké budú jeho skutočné prínosy.

Zdroj: isaacson
Walter Isaacson: Steve JobsBiografie manažérov sú typicky kvalitou niekde na polceste medzi nudou a úplnou katastrofou, ale biografia Steva Jobsa napriek urýchleniu vydania po Jobsovej smrti našťastie vyčnieva z radu rovnako ako samotný Jobs. Zamestnanci v mnohých firmách si však po prečítaní budú držať palce, aby sa nedostala do rúk ich šéfom, ktorí by si ju mohli vyložiť tak, že arogancia a sebestrednosť sú najrýchlejšou cestou k celosvetovej sláve a obchodnej genialite.

Zdroj: morozov
Evgeny Morozov: The Net DelusionČo sa stalo s necenzurovateľným internetom, ktorý mal byť nočnou morou všetkých diktatúr? Evgeny Morozov, pôvodom z Bieloruska, dnes prednášajúci na Stanforde, je jedným z najvplyvnejších technoskeptikov súčasnosti a vo svojej prvej knihe upozorňuje, že internet sa nestal zázračnou technológiou prinášajúcou obrodu ľudstva, ale rovnako dobre slúži aj diktátorom a manipulátorom.