Na margo mojej uštipačnej poznámky o starostiach Maria Hoffmanna na karibských ostrovoch Turks a Caicos a novinárskom pokrytí problematiky "priamo na mieste" som dostal nasledovný mail popisujúci situáciu miestnych obyvateľov:

" ...(Je to) raj, ktory nema okrem prasnej cesty okolo kostola nic ine, nema zdroj pitnej vody ani elektriny. Ano, je to „raj“, v ktorom je priemerna mes. mzda 200 dolarov a mesacny ucet za elektrinu 700 dolarov..."

Ponúkajú sa nám tu zdanlivo dve verzie príbehu. Tá prvá hovorí o podozreniach z korupcie miestnych politikov, prenájmoch pozemkov za smiešne sumy, výletoch v Dubaji. Tá druhá hovorí o veľkej chudobe, nedostatku pracovných príležitostí a o potenciálnom turistickom boome, ktorý by na ostrovy mohli priniesť zahraniční developeri. Vrátane Maria Hoffmanna.

A teraz otázka: Mám tomu medzi riadkami rozumieť tak, že prípadná korupcia je v poriadku, ak sa odohráva vo veľmi chudobnej krajine? Keď investor má rozvojové zámery, ktoré dajú miestnym ľuďom prácu, je to dôvod prižmúriť oči? Sotva by niekto takto argumentoval, keby išlo o Slovensko. To je napríklad v porovnaní so západnou Európou chudobná krajina s vysokou nezamestnanosťou. Ale nestretol som sa s prípadom, že by zahraniční investori obhajovali uplácanie miestnych politikov vysokou nezamestnanosťou na východe a nízkymi priemernými mzdami Slovákov.

Navyše, existuje mimoriadne zdokumentovaná korelácia (ak nie kauzalita) medzi korupciou a chudobou. Knihožrút sa opakovane venoval dôsledkom zničujúcej sily korupcie na hospodársky potenciál krajiny. A je jedno, či ide o štát uprostred Afriky, alebo malý ostrov v Karibiku. Korupcia je symptóm signalizujúci zlyhanie formálnych aj neformálnych inštitúcií, ktoré sú kľúčové pre dlhodobý ekonomický rast aj zmysluplný boj proti chudobe.  Krajina, v ktorej sa darí podplácaniu, málokedy praje korektnému podnikaniu.  A tvorbe pracovných miest.

Nebude to náhodou tak, že obyvatelia karibských ostrovov nemajú pitnú vodu aj preto, lebo miestni politici "bežne" prenajímajú pozemky na 99 rokov za dolár na aker pôdy?