Kde sa viac vyrába, viac sa aj zarába. A viac sa na Slovensku produkuje hlavne na západe a severe krajiny. Vidno to nie len z regionálnych štatistík HDP, ale aj z mapy najväčších zdrojov pridanej hodnoty v krajine.
Mapa používa ako zdroj ročenku TREND TOP 200 s individuálnymi firemnými údajmi, a zahŕňa "lokalizované" zdroje pridanej hodnoty presahujúce 50 mil. eur za rok 2010. Nezahŕňa teda firmy ako SPP, telekomunikačných operátorov, distribútorov elektriny či stávkové kancelárie, ktoré síce tiež tvoria veľkú pridanú hodnotu, avšak sú aktívne po celom území Slovenska, a ťažko by sa dali do mapy zakresliť. Elektrárňam Slovenských elektrární som priradil pridanú hodnotu v rámci spoločnosti prislúchajúcu ich podielu na inštalovanom výkone celku.

Zdroj: autor a firemné štatistiky TREND Analyses za rok 2010
Pozn.: Obsah krúžkov je priamoúmerný pridanej hodnote firmy/elektrárne. Pridaná hodnota vyjadruje kladný rozdiel medzi trhovou hodnotou "výstupov" a "vstupov" spoločností, kde sa osobné náklady do vstupov nepočítajú (pridanú hodnotu tvoria práve osobné náklady a firemný zisk). Pre firmy Mobis a Foxconn sú krúžky len orientačné, nakoľko tieto spoločnosti TRENDu svoj objem pridanej hodnoty nezverejnili.
Najväčším "lokalizovaným" zdrojom pridanej hodnoty je košický U.S. Steel. Ten v roku 2010 prispel k slovenskému HDP 0,7 percentom. Pred krízou to boli až takmer dve percentá celkovej pridanej hodnoty na Slovensku. Nasledujú tri miestne automobilky (Volkswagen, Kia, PCA), výrobca televízorov Samsung a bratislavská rafinéria Slovnaft. Nižšie sú ďalšie priemyselné fabriky, ale aj dve jadrové (Bohunice a Mochovce) a jedna tepelná (Vojany) elektráreň. Z kategórie služieb je v mape iba bratislavský softvérový developer Eset. Ostatné veľké podniky služieb (Pošta, Cargo) lokalizovanú produkciu nemajú. Z verejnej správy by do mapy možno patrila Vláda SR, ktorá zamestnáva tisícky úradníkov v Bratislave.
Zdroje uvedené v mape predstavujú len zhruba 5 percent celkového slovenského hrubého domáceho produktu. Neplatí teda priamo, že ak sa nedarí najväčším firmám, nedarí sa aj celej ekonomike. Tento vzťah je skôr nepriamy - cez veľké množstvo dodávateľov a klientov, ktorí musia znášať prípadné problémy veľkých. Na mape si možno všimnúť aj určité "dvojičky": Kia a jej dodávateľ Mobis, dvojica gumárenských firiem Continentalu, ako aj Hornonitrianske bane a uhoľnú elektráreň Nováky. Veľká časť elektrickej energie vyrobenej v Mochovciach zasa putuje k výrobcovi hliníka Slovalco.