Pred pár dňami som cestoval autom po diaľnici do Nitry a počúval som správy v rádiu. Príspevok o novom zákone o odpadoch a najmä o výkupe kovových odpadov ma podnietil k tomu, aby som napísal tento prvý blog v roku 2016.
Všade a všetci hovoria, píšu, či rozprávajú, že od 1. januára už občan – fyzická osoba nedostane vo výkupe kovových odpadov peniaze v hotovosti. A navyše sa pri výkupe musí strhnúť aj zrážková daň 19 %. Má to byť spôsobené novým zákonom o odpadoch.
Dokonca to v rádiu potvrdilo aj ministerstvo.
Je to tak ale aj naozaj?
Nie, aj áno. Treba povedať, že pôvodný návrh s tým počítal. Z NR SR však vyšiel text zákona, ktorý prakticky poprel predložený úmysel celkového zákazu výkupu kovových odpadov za hotovosť a obmedzil to len na úzku skupinu kovových odpadov.
Ako je to možné? Podstatný je § 16 ods. 8 zákona o odpadoch č. 79/2015. Tam sa píše, že výkup môže prebehnúť len cez poštovú poukážku, prípadne bezhotovostne a musí sa zraziť daň.
V procese schvaľovania zákona o odpadoch sa však do odseku 8 doplnil text, ktorý hovorí, že obmedzenie hotovostných platieb a zrážkovej dane sa týka len odpadov uvedených v odsekoch 6 a 7 daného paragrafu. Teda neobmedzil sa hotovostný výkup kovových odpadov ako taký, ale len jeho úzka skupina odpadov.
A ktoré odpady to sú? Napríklad koľajnice, drôty z vedenia, dopravné značky, zvodidlá, kanalizačné poklopy, závlahové detaily, lesnícke a poľnohospodárske stroje, elektrické rozvody, staré vozidlá, či elektroodpad.
Všetko sú to teda odpady, ktoré bežne normálny občan do zberne nedovezie (až na elektroodpad). Sú to najmä kategórie odpadov, ktoré boli často úmyselne ničené a kradnuté.
A čo to v praxi znamená?
Že výkup kovových odpadov za hotovosť sa prakticky neobmedzil a naďalej môže pokračovať. Samozrejme až na spomenuté výnimky.