Hneď na úvod musím priznať „konflikt záujmov“. Som veľký hokejový fanúšik. Keďže som vyrastal pri košickom "zimáku", fandím Košiciam. Ako chlapec som zažil oba federálne tituly v druhej polovici 80-tych rokov, alebo ten svetový našej "repre" v Prahe na čele s legendárnym slovenským útokom Liba-Rusnák-Lukáč.

Teraz sa už tri roky teším zo slovenských majstrovských úspechov Košíc. Už oveľa menej z celkovej úrovne našej extraligy a výsledkov na medzinárodnej úrovni, posledne na MS v Bratislave. Bol som smutný, keď prednedávnom české kluby odmietli projekt spoločnej súťaže. Dnes som však znechutený a rozhorčený, že bratislavský Slovan opúšťa domácu ligu a ide hrať do KHL. Ani nie zo samotného faktu, ale zo spôsobu, akým sa to deje, ako aj vzhľadom na doteraz prezentované súvislosti a hroziace dopady na celý slovenský hokej.

Verejne je známe, že ak klub chce hrať KHL, musí mať rozpočtové krytie minimálne desať miliónov eúr. Podľa slov jeho vlastníka a stále najvplyvnejšieho muža slovenského hokeja, pána Širokého, to bude možné naplniť. Je to zaujímavé, keďže rozpočty oboch našich najväčších klubov – Slovana a Košíc – sa pohybovali doteraz podľa zverejnených informácií zhruba na tretine tejto sumy. A hokejový zväz, aj pod vedením pána Širokého, ako aj kluby, vrátane Slovana, sa už roky sťažujú na veľké finančné problémy. Ja osobne som len pred niekoľkými dňami zažil žiadosť zväzu na podporu mládežníckeho turnaja vo výške aspoň 100-tisíc eur, lebo ho nevie zafinancovať.

V tejto súvislosti je pozoruhodné, že Slovan chce ísť do KHL bez juniorského družstva. To, že doterajšia dvadsiatka bude hrať extraligu po vstupe Slovana do KHL v Bratislave sa javí ako paródia. Vyzerá to tak, že sa tým má zakryť skutočnosť, že hlavné mesto nebude mať družstvo v hlavnej domácej súťaži a súčasne, že nebude podporovať vlastný mládežnícky hokej v KHL. Je tiež zaujímavé, že pán Široký nevidí „nijakú komplikáciu“ s účasťou Slovana už v najbližšej sezóne KHL. Avšak zväz ešte o danej veci nerozhodol. To znamená, že vedenie zväzu sú len figúrky?!

Kto pozná trošku zákulisné informácie z pôsobenia KHL v Poprade vie, že celý projekt bol postavený na tom, že firmy, ktoré klub sponzorovali, mali získať lukratívne zákazky na ruskom trhu, hlavne od Gazpromu a ropných firiem. Mnohé z nich však na tomto predpoklade bohužiaľ pohoreli, hlavne tie slovenské. Aj preto sa klub sťahuje do Prahy a v Poprade po ňom ostávajú nielen morálne dlhy.

Je preto zrejmé, že účasť slovenského tímu v KHL má logiku len v tom prípade, ak jeho sponzorom naozaj umožní získať ekonomický profit, ktorý doteraz buď nemali, alebo by ho stratili. Vzhľadom na povahu ligy, tento biznis sa musí týkať Ruska. Vtedy to má aj pozitívny spoločenský dopad na Slovensku, pretože rozvíja domácu ekonomiku a zamestnanosť. Je možné si predstaviť aj opačný prístup, teda že ruskí sponzori by cez takýto klub si robili reklamu na Slovensku. To je však vzhľadom na skúsenosti s Levom a hlavne trhové postavenie ruských firiem z čisto ekonomického pohľadu nezmysel. Zo športového hľadiska by napomohlo rozvoju domáceho hokeja, ak by súčasťou projektu bola podpora mládežníckeho hokeja a účasť mladých slovenských nádejí v kvalitnej juniorskej medzinárodnej lige. Zo slov pána Širokého však vychádza, že mládežnícky hokej bude mimo. Naopak, zväz zatiahne presun dvadsiatky v okyptenej extralige na štadión Slovana.

Doterajší vývoj tak naznačuje, že účasť Slovana v KHL bude znamenať okamžite totálny úpadok extraligy a následne aj celého slovenského hokeja. Aj to málo peňazí, ktoré doteraz sponzorsky do hokeja išli, zhltne Slovan v KHL. Ak doteraz boli štátne a pološtátne firmy viac alebo menej tlačené na sponzoring hokeja, aspoň sa to týkalo domácej scény a mládeže. Nesporne kvalitná KHL by pre slovenský hokej mala prínos vtedy, ak by ju hrali viaceré slovenské kluby, a týkala by sa aj juniorov. Lenže peniaze na to nie sú a nebudú. Prístup vedenia hokejového zväzu k tomuto domácemu populárnemu športu je nesystémový a odchod Slovana do KHL pripomína útek z potápajúcej sa lode a la kapitán Concordie.