Umelá inteligencia si očividne razí cestu aj v zdravotníctve. Pripúšťam, že písať o nej v slovenskom kontexte absentujúceho ehealthu znie akosi neprimerane, a čítajúc správy o chátrajúcich nemocniciach možno až nepatrične. Lenže svet a vývoj nikto nezastaví, Slovensko nevynímajúc.

Málokto si dnes spomenie aké zdesenie vyvolávala predstava auta bez vodiča a realita je taká, že prvé prototypy už brázdia americké cesty. Sériová výroba je nadohľad. Svoj priestor si umelá inteligencia našla aj v urbanizácii. Na internete sa dajú nájsť modely tzv. smart cities integrujúce početné informačné a komunikačné technológie. Umožňujú lepšie spravovanie a riadenie života v meste a mesta ako takého.

Podstatou umelej inteligencie je metóda strojového učenia, čiže metóda, ktorá umožňuje počítaču “myslieť”, učiť sa, a na základe poznatkov sa rozhodovať bez toho, aby bola na tieto úlohy priamo naprogramovaná (z angl. deep learning).  Treba dodať, že ambíciou umelej inteligencie nie je nahradiť človeka, len vylepšuje jeho schopnosti robiť si svoju prácu lepšie, s menším množstvom chýb.

Učí sa takpovediac za pochodu, zhromažďuje tisícky až milióny dát o ľudských rozhodnutiach v danej oblasti a tieto početné skúsenosti preklápa do odporúčaní, ktoré človek, v našom prípade lekár, môže zúročiť v liečbe. Dokáže sa lepšie a erudovanejšie rozhodnúť, spraviť menej chýb, skrátka kvalitnejšie liečiť. A to je mimoriadne cenný a očakávaný výsledok symbiózy lekára a supersmart technológií. 

O umelej inteligencii, jej dopade na spoločnosť, sa vedú siahodlhé odborné diskusie. Priaznivci zdôrazňujú jej prínos v zmysle pokroku, pri vytváraní nových pracovných miest, vidia nekonečné možnosti využitia. Odporcovia varujú pred prebudením „Frankensteina“ a priam zhubným vplyvom na ľudskú rasu, ak sa „samoučiace sa“ stroje vymknú spod kontroly. Ako zvyčajne, pravda bude niekde uprostred, ukáže sa časom. Koniec koncov, aj zánik pracovných miest viazaných na chov a využitie koní v doprave až postupom času priniesol veľmi produktívny automobilový priemysel.

Miazgou umelej inteligencie sú dáta, ich rýchly tok a samozrejme kvalita. Okamžitý prenos informácií medzi lekárom, pacientom, lekárnikom a zdravotnou poisťovňou je základným pilierom tzv. elektronického zdravotníctva, predvoja umelej inteligencie. Dnes slovenskí lekári a v relevantnej miere aj pacienti a lekárnici môžu sledovať informácie o predpísaných liekoch  (Bezpečné lieky online). Kľúčové informácie o pacientovom zdraví, liekoch, zásahoch záchranky,  hospitalizáciách vidia aj záchranári vo chvíľach keď ide o sekundy, o život (Bezpečné lieky 112). Svojím spôsobom sa pripravujeme na príchod umelej inteligencie. Jej prvým, pre pacienta hmatateľným prejavom, môže byť diagnostická služba, ešte pred návštevou lekára. Evidentne k tomu budeme potrebovať patričnú dávku (D)dôvery.