Lesné hospodárstvo patrí medzi viaceré odvetvia podnikania na Slovensku, ktoré trpia pod neustálymi zásahmi vlád. Vlády často zvýhodňujú niektorých účastníkov trhu (najmä štátne lesy) voči ostatným, vnucujú podnikateľom zbytočné výdavky a prenášajú na nich náklady za svoje "verejné" záujmy. V konečnom dôsledku to zaplatia všetci občania a doplatia na to práve tí najchudobnejší. Namiesto reformy lesného hospodárstva sa tu však už dvadsať rokov deje pravý opak - postupné okliešťovanie vlastníctva a podnikania a systematická deformácia podnikateľského prostredia. Vlastníci neštátnych lesov o tom vedia svoje.
Minulý týždeň zaslalo Gemerské regionálne združenie združenia vlastníkov neštátnych lesov otvorený list tvorcom programu vlády - poslancom NR SR a predsedom politických strán. Jeho súčasťou je stanovisko účastníkov medzinárodnej konferencie vlastníkov obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ktoré predstavuje dobrý návod pre tvorbu programového vyhlásenia vlády v lesnom hospodárstve. Text si sem dovoľujem "zavesiť" v originálnom znení, keďže je súhrnom toho, na čom treba začať čo najskôr pracovať a čo sa vo výraznej miere zhoduje aj s odporúčaniami projektu slovenských think-tankov a nezávislých expertov "Programové vyhlásenie reformnej vlády".
O čo žiadajú vlastníci neštátnych lesov?
Účastníci 2. medzinárodnej konferencie vlastníkov a obhospodarovateľov lesov na Slovensku „LESY PRE SPOLOČNOSŤ“ Košická Belá, 9. – 10.3.2010 prijali tieto závery.
Žiadame vládu SR a NR SR:
|
Osobitným problémom, nad rámec požiadaviek vlastníkov neštátnych lesov, je dlhodobo zlé hospodárenie vo veľkom štátnom podniku Lesy SR. Tým, že vláda ľahostajne zverila Lesom SR úlohu prirodzeného monopolu a zakázala akúkoľvek zmenu vlastníctva, udelila štátnemu podniku právo správať sa ako cenový diktátor, dokonca i za cenu straty hodnoty svojho vlastného imania. V Lesoch SR sa navyše neustále objavujú podozrenia z plytvania a nevýhodných zmlúv.
Základná reforma lesného hospodárstva sa dá uskutočniť za jeden, možno dva roky. Zmenou lesného zákona a zákona o ochrane prírody. Ide o to, vniesť do lesného hospodárstva právo a spravodlivosť. Tento problém nerozdeľuje ľavicové riešenia od pravicových, ale tých, ktorým vyhovujú benefity súčasného trhu bez korektných pravidiel súťaže, od tých, ktorí chcú poctivé a spravodlivé riešenia. K tým sa však vládam v prípade lesného hospodárstva zatiaľ nepodarilo dospieť.
Ako zareaguje nová vláda? Dúfajme, že príležitosť na poctivé riešenia v prospech všetkých lesníkov si nenechá ujsť.
■
/Pozn.: Predchádzajúci text z blogu zo 17. júna 2010 uverejním v aktualizovanom znení po vytvorení vlády a jej programového vyhlásenia./