V Európe panuje najväčšie sucho za posledných 36 rokov. Najväčší producenti ako Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia znížili odhadované príjmy a cena kukurice a pšenice opäť rástla dvojciferným tempom.

Naproti tomu v niektorých štátoch USA sa sejba oneskoruje vďaka príliš mokrej a podmáčanej pôde. Aktuálne je zasiatych len ​​63% plánovaných plôch kukurice, pričom priemerne to v tomto ročnom období býva 75%. Pri jarnej pšenici je situácia ešte horšia, namiesto obvyklých 76% je teraz vysiatych len 36%.

Oneskorenie sejby v USA a revízia európskych výnosov smerom nadol prichádzajú práve v čase, keď trh spomína na vlaňajšie ukrutné suchá v Rusku a obáva sa, že sa zopakujú. Odtiaľ teda nedávny prudký nárast cien. Pri chicagskej pšenici sú nové plodinové kontrakty ešte stále výrazne pod februárovým maximom, avšak európska potravinárska pšenica sa vyšplhala len dve percentá pod februárové maximum na hodnote 247,75 euro za tonu.

Plodinou, ktorá by potenciálne mohla mať zo súčasného vývoja úžitok, sú sójové bôby. Tie sa totiž sejú neskôr ako pšenica alebo kukurica, takže poľnohospodári majú ešte možnosť miesto pšenice alebo kukurice zasiať práve tie. Tým by sa ich produkcia dostala nad pôvodné očakávania trhu.

Zvýšenú nervozitu môžeme predovšetkým pri kukurici očakávať až do konca leta, teda do doby, než bude úroda bezpečne v sýpkach. Nervozite sa nevyhne ani pšenica, ktorej cenu budú pozorne sledovať predovšetkým severoafrické krajiny. Ich spotreba pšenice na hlavu totiž patrí podľa údajov Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo medzi najvyššie na svete.

Porovnanie relatívnej výkonnosti kontraktov na novú úrodu na burze v Chicagu:

Ceny obilia letia nahor

Zdroj: graf

Ole Sloth Hansen, Saxo Bank

www.saxobank.sk