Tak to chvalabohu dobre dopadlo", povedali si večer v sobotu 14.3. všetci, ktorí sa obávali, že 70-te výročie vzniku Slovenského štátu skončí pouličnými ruvačkami, zranenými na oboch stranách barikády aj v pásme medzi nimi... Dopadlo to teda dobre. Polícia zasiahla neobvykle rozhodne už pri prvom signáli fašistickej provokácie.

Je mi jedno, či to niekto vykladá ako porušenie slobody slova. Zásah bol na mieste. Namiesto sebavedomých bojových šíkov pochodoval bratislavskými ulicami pomerne spacifikovaný sprievod mladíkov. Ale nebolo ich málo. A neboli smiešni. Naháňali zimomriavky. Museli ich strážiť stovky policajtov, zasahovali ťažkoodenci. Pri pohľade na mladé tváre pod vyholenými lebkami sa nedá nepomyslieť:  kto to vlastne sú? Z niektorých je zrejmé, že majú hlavu rovnako vyholenú zvonka aj zvnútra. Smutnejší je pohľad na iné tváre. Inteligentné jemné črty, ktoré sa tvrdým výrazom beznádejne snažia zakryť skoro detský vek. Kde sa tam vzali? Kto a čo ich k tomu vedie?

Tak to chvalabohu dobre dopadlo", povedali si vo stredu 11.3. večer všetci, ktorí sa obávali, že celoplošné testy deviatakov budú zasa sprevádzané škandálmi a ťahanicami okolo prezradenia otázok, vopred vyplnených formulárov, náročnosti či nejasnosti odpovedí. Nič z toho sa nestalo. Dopadlo to teda dobre. Len taká maličkosť. V teste zo slovenského jazyka bola v tretej otázke takáto veta: „Byť silný je vždy viac, ako byť dobrý - dobrý sa neuchráni, v prírode vždy vyhráva silnejší." Úloha znela: Určite literárny žáner.  Báj, bájka, balada alebo rozprávka. Nie napríklad: Napíšte krátku úvahu o tomto tvrdení...

Je mi jedno, že je to vyňaté zo slovenskej klasiky. Pretože nie je jedno, čo a s akým cieľom z nej vyberáme. Tisícky pätnásťročných obracali a analyzovali v stredu túto vetu. Nezamýšľali sa nad obsahom, nad hodnotovým posolstvom... Museli sa rozhodnúť, či veta obsahuje ponaučenie. Ak áno, ide o bájku a body sú vo vrecku. Naozaj je jedno, aké je to ponaučenie? Koľkí z tých, ktorí v sobotu pochodovali k Tisovmu hrobu, písali tento test?

Byť silný je vždy viac ako byť dobrý

Zdroj: Hlasuj za tento článok na vybrali.sme.sk