Na vláde sa opäť fajkalo - fixkou na predvolebnej nástenke strany SMER. Tento raz sa zaplnilo políčko „podpora technologických start-upov“. Na prvé počutie dobré opatrenie, najmä pre mladých, ktorí sa zaujímajú o podnikanie. Žiaľ, tešia sa predčasne, pretože ich súčasná vláda opäť dobehla. Je tomu najmä z toho dôvodu, že lepšie podmienky budú môcť získať iba niektorí. A aj tým ich ešte bude musieť schváliť úradnícka komisia.
Uviedol by som tri krátke príklady, na ktorých následne vysvetlím, prečo je koncepcia zle nastavená. Prvý je o študentoch, ktorí počas vysokej školy rozbehli upratovaciu službu. Umožnili desiatkam študentov privyrobiť si na brigáde a poskytovali kvalitné služby. Druhým je príklad iných študentov, ktorí na konci vysokej začali podnikať v cateringu. Stovky mladých si vďaka nim privyrobili ako čašníci a čašníčky a hotely sú s nimi doteraz spokojné. Tretí príklad je o študentovi, ktorý chcel prísť na trh s novým počítačovým programom. Robil na ňom, no nakoniec ho nedokončil do podoby, ktorá by bola vhodná pre trh.
Podľa koncepcie, ktorú schválila súčasná vláda by študenti z prvých dvoch príkladov nemali nárok na nižšiu byrokraciu, museli by platiť daňové licencie a nezískali by finančnú podporu od štátu. Študent z tretieho príkladu by mohol podnikať v zjednodušených podmienkach, na rozbeh by mohol získať grant a ďalšiu podporu pri nájdení investora, tri roky by nemusel platiť daňovú licenciu, plus by získal ďalšie výhody. Pýtam sa, ktorí z týchto študentov sú užitočnejší pre Slovensko? Netrúfam si odpovedať, no naša vláda to vie. Pretože mladým z prvých dvoch prípadov za posledné roky zhoršila podmienky na podnikanie a tretieho chce ešte dotovať z daní ostatných. Rozhodovať totiž má to, či je nápad dostatočne inovatívny a nie nakoľko je spoločensky užitočný.
Ani mladí podnikatelia, ktorí sa našli v treťom prípade, by sa však nemali predčasne tešiť. Podporu získať nakoniec nemusia. To, či je nápad dostatočne inovatívny, má hodnotiť komisia úradníkov z viacerých ministerstiev. Ufff... Majú to byť úradníci spravidla z tých ministerstiev, ktorí posledné roky zvyšovali dane, odvody, byrokraciu a ignorovali nedostatok podnikateľského vzdelávania na školách. Kvalitu podnikateľských zámerov po novom majú posudzovať takíto úradníci. V súčasnosti sa mladí snažia prichádzať s nápadmi, ktoré na trhu ocenia bežní ľudia. Vláda to chce zmeniť. Namiesto schopnosti pomôcť ľuďom má v podnikaní rozhodovať názor úradníckej komisie. Ten bude totiž ovplyvňovať poskytovanie peňazí z grantov a z dotácií. Nečudoval by som sa, ak by väčšiu šancu na štátne peniaze získali práve nápady ľudí blízkych vládnej strane.
Ak by sa koncepcia na podporu startupov nastavila dobre, mohla by Slovensku citeľne pomôcť. Mladí ľudia sú totiž plní nápadov. Treba im dať šancu presvedčiť o svojej šikovnosti zákazníkov, nie úradníkov. Na školách je potrebné rozvíjať podnikateľské vzdelávanie vrátane podnikateľskej etiky. Štát by mal tiež odstrániť byrokratické a finančné bariéry, ktoré pre podnikateľov postupne vytvoril. Na to je potrebné poriadne prevetrať obchodný zákonník, zákonník práce, daňové a ďalšie zákony. Žiaľ súčasná vláda prevetráva najmä peňaženky ľudí a potom niečo podhodí naspäť ako grant či dotáciu. Uvidíme ako sa jej podarí tento raz dobehnúť mladých podnikateľov.