Zasa ma dostali. Naposledy som písal, ako som si kúpil topánky Rieker a teraz musím dávať pozor, či chodník nie je mokrý. V takom prípade musím robiť straaaaaaaaaaašne dlhé kroky. Tentoraz ma dobehol pomarančový provajder. Európska únia sa rozhodla regulovať nekresťanské ceny roamingu (regulácia všetkého druhu sa mi protiví, ale toto bolo celkom vydarené zo spotrebiteľského hľadiska). Mobilní operátori si však zjavne aj tak vždy nájdu možnosť, ako sa na nás zahojiť inak.

To bolo tak. Vybrali sme sa na Silvestra s bratom a deťmi kúpať sa. Bratov tip znel do Gyoru, vraj je tam dobry aquapark. Keďže od jeho domu, kde sme silvestrovali, je to len 30-40 kilometrov, vyrazili sme. Výlet prebiehal podľa očakávania. Voda, bublinky, tobogán, vegáč.

Okrem drobnych šokov, ktoré človek v Maďarsku zvyčajne zažije, ako napríklad že mu v pokladni odmietnu forintové bankovky, ktoré kúpil pred pár mesiacmi v slovenskej banke. Vraj sú už neplatné a vymieňajú ich iba v banke. Hm. No dobre. U nás síce zvyknú bankovky platiť dlhšie a nestiahnu sa z obehu za pár mesiacov, ale čo už. Iný kraj, iný mrav. Platiť kartou sa nedá, koruny neberú. Ešte že existuje to euro.

Vykúpaní a zrelaxovaní sme sa pred večerom vrátili domov vítať Nový rok. Najbližší účet za mobil, najmä podrobný výpis hovorov ma však prinútil spomínať na tento výlet aj inak, ako len v tónine teplej vody a oddychu. Tento asi štvorhodinový výlet do Maďarska ma stál na mobilnej komunikácii asi 150 Sk. Nebolo by to nič hrozné, ak by som telefonoval. Mal som však jediný asi minútový prijatý hovor v cene zhruba 10 Sk. Zvyšok nabehol počas toho, ako som mal mobil vypnutý vo vrecku bundy v skrinke aquaparku!

Nie, nie, netreba za tým hľadať detektívku v zmysle vlamača, ktorý počas môjho máčania sa kvákal na môj účet s frajerkou v Austrálii. Nič také. Keď sme prechádzali hranicu, môj mobil sa jednoducho preladil na maďarskú sieť Pannon a po príchode na plaváreň som ho vypol a nechal v skrinke. Po zapnutí som pravdaže objavil asi 5-6 správ o tom, že mi niekto volal, dokonca aj niečo na záznamníku. O čo väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že za každú z týchto správ musím Orangeu zaplatiť takmer 30 Sk!

Môj telefón bol totiž v maďarskej sieti a keď na moje číslo prichádzal hovor, Orange ho tam poslal, môj vypnutý telefón ten hovor akože zdvihol (9,60 Sk) a poslal naspäť na Slovensko do Orangeu na moju odkazovú službu (19,64/min), kde volajúci mohol nechať odkaz. Za každý prichádzajúci hovor som teda cvakal ako Nemec na Malorke.

Odhliadnuc od toho, že Orange by mohol popracovať na tom, aby jeho signál fungoval na tých rovinách aspoň 20 km od hranice, tento systém spoplatňovania vypnutých mobilov sa mi zdá slušné šklbanie neinformovaných zákazníkov.

Nejde mi o tých 150 korún, preplávali a prejedli sme tam v ten deň podstatne viac. Ale predstavte si, že sa niekto neznalý problematiky, napríklad dôchodca vyberie na pár týždňov za deťmi do Nemecka. Prejde hranicu a keď zistí, že je už v roamingu, rýchlo si mobil vypne aby nemusel platiť tie drahé zahraničné hovory. Keď si ho potom po dvoch týždňoch zasa zapne a nájde si sto odkazov od susedky, švagrinej, spolužiakov a podobne, ktorí sa mu za ten čas usilovali dovolať, ešte asi nebude tušiť, koľká udrela. Až keď mu za to vysmiaty Orange vyúčtuje tri tisícky...

Prepáčte, zdá sa mi to poriadne zderstvo, navyše keď sa tomu dá vyhnúť. Môžem si za to sám, že som si to neuvedomil, viem o tom. Stačí si vypnúť mobil pred hranicou ešte v sieti Orange a zapnúť ho až v zahraničnej sieti. Vtedy všetky volania na vypnutý telefón v roamingu zázračne idú priamo do odkazovej schránky a zadarmo.

Nechce sa mi veriť, že by to bola náhoda a nevyhnutnosť, že je to takto zariadené a inak to nejde. Po prvé o tom pomarančový provajder nikde otvorene neinformuje a neupozorňuje na to zákazníkov. Možno na to prísť len popálením sa. Na druhej strane keď to možno nastaviť na cestu priamo do odkazovky v domácej sieti, musí sa to dať aj v inej. Ibaže by to bolo pre Orange výhodné. Mám všetky dôvody myslieť si, že to je pravým dôvodom toho podivuhodného nastavenia. Peniaze nesmrdia a spoločenská zodpovednosť je len pekná fráza pred Vianocami. Aspoň to tak vyzerá, milý francúzsky telekom.

    > Ďakujem za podporu tohto článku na
    Ako vás ošklbe pomarančový roaming

    Zdroj: hlasuj na vybrali.sme.sk