Slovákom, ktorí sa tento rok rozhodnú dovolenkovať v Egypte a povoziť sa tam napríklad na ťave, vzniká kuriózna povinnosť. Musia nášmu štátu zaplatiť daň. Ak si od nich egyptský Arab za jazdu na ťave vypýta 10 dolárov, tak by mu mali dať len 6,50 a zvyšných 3,5 dolára poslať na slovenský daňový úrad. Ak s tým Arab nebude súhlasiť a bude trvať na 10 dolároch, tak aj tak Slovákovi zostáva povinnosť zaplatiť doma 3,5 dolárovú daň. Zdá sa to neuveriteľné, ale takáto zmena zákona sa pred časom podarila ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Netýka sa to pravdaže len jazdy na ťave, ale aj zvezenia sa taxíkom, potápania sa, výletu na lodi a iných služieb v Egypte a v niektorých ďalších krajinách.

Ako sa takýto nezmysel dostal do zákona? Na počiatku bol úmysel boja s daňovými únikmi. Často sa totiž stávalo, že si firmy či osoby zo Slovenska krátili dane cez platby firmám v daňových rajoch za ťažko overiteľné služby. Napríklad za poradenstvo, analýzy a podobne. Tomuto chcelo ministerstvo financií zabrániť a preto navrhlo zaviesť zrážkovú daň a dostať tak peniaze späť do štátneho rozpočtu. Ak tento rok firma alebo osoba zo Slovenska zaplatí analýzu firme z daňového raja, resp. z krajiny, s ktorou nemáme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia ani zmluvu o výmene daňových informácií, tak má štátu odviesť daň vo výške 35% z jej ceny. Neprezieravá formulácia ministerstva financií však túto zrážkovú daň zaviedla aj na iné platby napríklad aj v Egypte. 

Boli ste v Egypte a pýtate sa ako túto nehoráznu povinnosť splniť? Je potrebné zraziť daň podľa § 43 zákona o dani z príjmov pri výplate príjmu cudzincovi (ak napr. platíte za jazdu na ťave, máte sa pokúsiť zaplatiť sumu zníženú o 35% daň). Takto zrazenú daň ste povinní do 15 dní kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci výplaty príjmu odviesť na slovenský daňový úrad (§ 43 ods. 11), zároveň máte povinnosť na daňový úrad poslať aj oznámenie o zrazenej dani na tlačive, ktorého vzor zverejňuje finančné riaditeľstvo na svojom webe. A keď už budete písať na úrady, môžete napísať aj ďakovný list Petrovi Kažimírovi na ministerstvo financií za spríjemnenie dovolenky.

Pre pohoršených a vyplašených čitateľov na záver dodám, že našťastie si tento nezmysel ministerstvo financií uvedomilo a v novele zákona o dani z príjmov, ktorou sa má zaoberať vláda, ho už vypúšťa. Budúci rok sa tak už žiadnej dane z jazdy na ťave v Egypte báť nemusíte. Žiaľ, je to asi jedna z mála zmien k lepšiemu. O tom ale neskôr :)

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho podporiť kliknutím na "hlasuj!" tu: vybrali.sme.sk/c/Ako-Kazimir-nechtiac-dan-z-tavy-zaviedol/