Jednou z výrazných charakteristík akciového trhu v tomto roku bola jeho extrémne nízka volatilita. Akciový index Dow Jones zavrel v tomto roku až 70 krát na novom rekorde, čo sa mu zatiaľ v jeho viac než 100-ročnej histórii nepodarilo. Technologický index sa dostal cez psychologický level 7 000 USD a index SP500 koketuje s levelom 2 700 USD. Sentiment je stále veľmi pozitívny a pravdepodobne tak skoro neskončí.

Podľa stratégov Morgan Stanley budú aj v ďalšom roku na akcie pozitívne vplývať viaceré faktory, a investori by preto mohli byť pokojní. Fed síce bude pokračovať v utesňovaní monetárnej politiky a sadzby pôjdu znova hore, avšak finančné podmienky v USA sú stále veľmi uvoľnené a firmy sa dokážu refinancovať bez akýchkoľvek problémov.

Štatistiky hovoria jasnou rečou: Priemerná denná zmena indexu Dow Jones bola v roku 2017 len 0,31%. Index SP500 spravil denne len 0,3% a pre oba indexy sú to najnižšie priemerné zmeny za celý rok od roku 1964. Technologický index Nasdaq bol o niečo volatilnejší s priemernou dennou zmenou o 0,44%, avšak to je najnižšia úroveň od roku 1989.

Banka Goldman Sachs má podobný názor a podľa realizovanej volatility sa akcie pohybovali najmenej od roku 1950, pričom implikovaná volatilita potvrdzuje tento trend aj pre rok 2018. Znamená to, že akcie by mohli aj naďalej rásť, bez akejkoľvek korekcie.

Index volatility VIX tento rok taktiež prekonal všetky rekordy a zatvoril až 47 krát na nových minimách. Čím je index nižšie, tým je cena protekcie na prepad akciových trhov nižšia, a teda je o poistenie voči prepadu nižší záujem. Ak VIX klesá, akcie rastú a opačne.

Tento týždeň sa VIX obchodoval už okolo 9,30, čo je menej ako polovica dlhodobého priemeru na úrovni 20. Morgan Stanley očakáva mierny nárast volatility v roku 2018, avšak VIX by sa podľa nich nemal dostať k spomínanému priemeru. To stále indikuje, že pohyby na akciových trhoch budú menšie než za posledných 120 rokov, a to sú dobré správy pre býky. Rally by tak mohla bez problémov pokračovať aj v ďalšom roku, aj keď je potrebné varovať pred extrémnymi valuáciami väčšiny firiem. Všetky dobré správy by už mohli byť v trhu započítané, a preto by sa mohol aj rast pri indexoch spomaliť.