Výstavbu haly Z2 v logisticky atraktívnej lokalite vedľa žilinského letiska sa podarilo dokončiť približne za pol roka. Hlavným nájomcom priestorov v hale s rozlohou 11,5-tisíc metrov štvorcových bude český distribútor Démos trade, ktorý už v parku sídlil. Obsadí približne tridsať percent jej plochy, pričom priestor využije na skladovanie a predaj dielov na výrobu nábytku a kovania.

Jungheinrich
Neprehliadnite

Priemysel a logistika sú opäť v hľadáčiku investorov. Stredoeurópskemu regiónu to hrá do kariet

Zhotoviteľom stavby haly Z2 je žilinská spoločnosť HSF System SK, investorom a developerom projektu je slovenská dcéra rakúskej matky Erste Group Immorent, ktorej patrí celý priemyselný park Immopark. „Žilinský priemyselný park môže ponúknuť vynikajúcu polohu medzi medzinárodným letiskom a diaľnicou,“ hovorí Peter Malík, konateľ spoločnosti Erste Group Immorent Slovensko.

Vírus práce nezdržal

Súčasťou nového objektu sú okrem samotnej haly aj nové spevnené plochy, vonkajšia infraštruktúra budovy a predĺženie prístupovej cesty. „Výstavba haly Z2 prebiehala podľa harmonogramu. Súčasná „koronavírusová situácia“ výstavbu nijako neovplyvnila,“ hovorí Tomáš Kosa, konateľ spoločnosti HSF System SK, ktorá projekt realizovala ako generálny dodávateľ.

Hlavným nájomcom novej priemyselnej hale bude nábytkársky distribútor Démos trade
Zdroj: HSF System
Hlavným nájomcom novej priemyselnej hale bude nábytkársky distribútor Démos trade

Voľný priestor popri hlavnom nájomcovi, spoločnosti Démos trade, plánuje developer umiestniť na trh. „Zostávajúcu plochu ponúkneme na prenájom ďalším spoločnostiam, napríklad z oblasti logistiky alebo ľahkého priemyslu,“ potvrdzuje P. Malík. Pre ďalšie spoločnosti by tak v novej hale malo byť k dispozícii osem tisíc metrov štvorcových plochy. Podľa prepočtov investora je v hale potenciál vytvoriť sto až dvesto nových pracovných miest.

Novootvorená hala Z2 je v poradí už druhým tohoročným rozšírením žilinského priemyselného parku. Vo februári tohto roka spoločnosť HSF System dokončila generálnu dodávku objektu Z2a s rozlohou približne 9,5-tisíc metrov štvorcových. Ten je už v súčasnosti plne prenajatý potravinárskemu veľkoobchodu Libex.

Park má ďalší potenciál

V modernom žilinskom priemyselnom areáli Immopark je po dokončení haly Z2 k dispozícii už približne 25-tisíc metrov štvorcových čistej prenajímateľnej plochy. Celková rozloha priemyselnej zóny Immopark Žilina je približne 400-tisíc štvorcových metrov, čo umožňuje v budúcnosti navýšiť rozlohu objektov približne štvornásobne.

Park sa zameriava najmä na priestory pre logistiku, distribúciu, skladovanie a ľahký priemysel. V susedstve žilinského letiska vyrástol v roku 2014, v tom čase slúžil najmä ako centrálne triediace stredisko slovenskej pobočky kuriérskej spoločnosti Direct Parcel Distribudion (DPD), ktorá v ňom sídli dodnes.

Celková plocha na prenájom v žilinskom Immoparku je viac ako 25-tisíc metrov štvorcových
Zdroj: HSF System
Celková plocha na prenájom v žilinskom Immoparku je viac ako 25-tisíc metrov štvorcových

Pôvodom rakúsky developer Erste Group Immorent sa špecializuje na financovanie nehnuteľností a infraštruktúry. Ešte pred príchodom do Žiliny realizoval podobnú investíciu na východe Slovenska. Košický Immopark taktiež susedí s priemyselným letiskom a v jeho priestoroch s rozlohou viac ako 250-tisíc metrov štvorcových sídlia najmä medzinárodné spoločnosti, ako logisti Dachser, Gefco, PKZ či Raben, alebo automotive dodávatelia U-Shin, Howe a Faurecia.

Spoločnosť Erste Group Immorent pôsobí na Slovensku od roku 1997, pričom ten vlaňajší možno považovať za úspešný. Jej slovenská dcéra dosiahla celkové výnosy viac ako 52 miliónov eur (väčšinu z nich tvoril predaj majetku), tržby zaznamenali medziročný rast o 5,2 percenta na úroveň 8,3 milióna eur a čistý zisk historické maximum prevyšujúce 13,5 milióna eur. Rakúska matka pôsobí okrem Slovenska aj na českom, slovinskom, chorvátskom, maďarskom, rumunskom a srbskom trhu.

Richard Sulík, Boris Kačáni, Ladislav Matejka tlačová konferencia k zhodnoteniu prvých 100 dní nového vedenia spoločnosti MH INVEST
Neprehliadnite

Vhodnú polohu na strategický priemyselný park vyberáme z piatich lokalít, hovorí Sulík