Akvizícia je súčasťou transakcie obdivoch firiem na globálnej úrovni, v rámci ktorej Faurecia podpísala s Plastic Omnium dohodu o predaji svojho biznisu s externými komponentmi pre automotive. Ten zahŕňa 22 závodov v Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Slovensku a v severnej a južnej Amerike, kde pracuje takmer osem tisíc zamestnancov. Cena sa vyšplhala na 665 miliónov eur.

Ostatné fabriky zostávajú

Hlohovecká fabrika zamestnávala ku koncu marca tohto roku 164 ľudí. Faurecia má na Slovensku celkovo šesť výrobných závodov ako aj servisné centrum v Bratislave. Ako pre TREND uviedol hovorca francúzskej skupiny, ostatných fabrík v krajine sa dohoda s Plastic Omnium netýka. Dokončenie transakcia očakáva Faurecia v druhej polovici tohto roka po získaní potrebných regulačných povolení.

Hlohovecká fabrika sa zaradí k trojici závodov, ktoré Plastic Omnium už na Slovensku má. V Lozorne a Trnave má fabriky na výrobu palivových nádrží a nárazníkov. Okrem toho Plastic Omnium na Slovensku od roku 2005 rozvíja aj jedno z najväčších vývojových centier v krajine. Otázkou zostáva, v akej miere plastikári integrujú výrobu nárazníkov z Hlohovca do svojho portfólia na Slovensku, keďže sa im prekrýva s už existujúcou produkciou vo vlastných závodoch.

Expanzné plány

Okrem výroby exteriérových komponentov má Faurecia v Hlohovci aj závod na produkciu interiérových dielov ako prístrojové dosky a odkladacie skrinky. V Lozorne zase vyrába kožené sedačky pre Audi Q7 a modely z rodiny New Small Family bratislavského Volkswagenu.

Pre žilinskú automobilku Kia zase dodáva výfukové systémy. Tie vyrába rovnako aj pre trnavskú PSA Peugeot Citroën, kam smerujú aj sedačky v režime just-in-time. Medzi ďalších zákazníkov patria automobilky Toyota a Daimler.

Faurecia v januári začala s výstavbou nového závodu, v ktorom plánuje zamestnať vyše tisíc ľudí. Fabrika bude stáť v logistickom parku pri Lozorne a bude slúžiť na výrobu kompletných setov sedačiek pre Volkswagen v Devínskej Novej Vsi. Produkciu plánuje francúzska spoločnosť odštartovať v budúcom roku.

Faurecia je podľa údajov za predminulý rok štvrtým najväčším subdodávateľom pre automobilový priemysel v Európe s globálnymi tržbami takmer 19 miliárd eur. Takmer polovičný podiel vo firme vlastní francúzska automobilka PSA Group.