Každý deň takmer tri miliardy dolárov, za celý rok v priemere rovný bilión. Taký vysoký čistý zisk vykazuje ropný a plynárenský priemysel za posledných 50 rokov, odhalila nová analýza založená na údajoch Svetovej banky.

Od roku 1970 získali spoločnosti produkujúce fosílne palivá celkovo 52 biliónov dolárov. To dáva silu „kúpiť si každého politika, každý systém a oddialiť zmeny v súvislosti s klimatickou krízou“, hovorí profesor Aviel Verbruggen, autor analýzy. Myslí si, že také niečo sa aj deje. „Chráni [producentov] pred politickými zásahmi, ktoré by obmedzili ich aktivity.“ Obrovské zisky sa podarilo dosiahnuť aj vďaka kartelovým dohodám, ktoré umelo obmedzujú ponuku.

Ohromujúce číslo

Štúdia ešte nebola publikovaná v akademickom časopise, ale traja odborníci z University College London, London School of Economics a thinktanku Carbon Tracker potvrdili, že analýza je presná, pričom jeden z nich označil súčet za „ohromujúce číslo“. Informoval o tom theguardian.com. Ide o prvé hodnotenie celkových ziskov sektora z dlhodobého hľadiska, pričom zisky z ropy tvoria 86 percent celkových ziskov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa