Aj po roku problémov s dodávateľským reťazcom, neistote pre výpadok v exporte a vojnovému konfliktu na Ukrajine si najväčší slovenský podnik drží miernu krivku rastu. Svoju pozíciu potvrdil aj solídnymi finančnými výsledkami a medziročne viac ako trojnásobnými investíciami v porovnaní s rokom 2021.

Z pozitívnych správ však čerpajú aj zamestnanci fabriky, ktorých je v súčasnosti bezmála 11-tisíc a ďalšie stovky závod hľadá aj v tomto roku.

Kľúčové pre tých súčasných však je, že vďaka vlaňajšku si prilepšia nielen cez odmenu z titulu vyššieho zisku, ale aj rekordným zvýšením miezd, ktorým chce Volkswagen dobehnúť infláciu.

Krivka mierne rastie

Výrobná spoločnosť Volkswagen Slovakia zaznamenala za rok 2022 výsledky hospodárenia, ktoré podľa vedenia fabriky odzrkadľujú jej udržateľné riadenie. Tým manažment myslí to, že spoločnosti sa aj tretí krízový rok po sebe podarilo dosiahnuť medziročne porovnateľný obrat aj zisk.

V minulom roku dosiahol podnik obrat necelých 9,8 miliardy eur a zisk pred zdanením 278 miliónov eur. Ide o mierny medziročný nárast v jednotkách percent, ale súvisí to aj s tým, že Volkswagen opäť výrazne investoval do rozvoja slovenského závodu.

Investície presiahli 345 miliónov eur a medziročne tak dosiahli viac ako trojnásobný medziročný nárast, pričom od vzniku firmy v roku 1991 podnik preinvestoval na Slovensku už viac ako päť miliárd eur. Je to takmer ako vybudovať štyri nové fabriky. Vlaňajšie investície smerovali predovšetkým do avizovaného projektu, ktorého súčasťou je príchod nových modelov Volkswagenu Passat a Škody Superb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa