Startupy nemajú na Slovensku na ružiach ustlané. Štát akoby sa o ne vôbec nezaujímal a nové firmy sú hodené do hlbokej vody, v ktorej sa musia naučiť plávať bez pomoci. Svoje o tom vie aj spoluzakladateľ firmy Nettle Andrej Greguš. „V porovnaní so zahraničím chýba podpora zo strany štátu, o ktorej sa neustále iba rozpráva,“ tvrdí. Ako zadosťučinenie za úsilie celého tímu vníma úspech v súťaži Deloitte Technology Fast 50 – v roku 2022 sa firma v rámci strednej Európy umiestnila na 23. pozícii v kategórii Companies to Watch.

Slovenský priekopník

Nettle je spoločnosť zaoberajúca sa navrhovaním takzvaných chatbotov, voicebotov a digitálnych 3D postáv, a to vrátane nástrojov, ktoré zabezpečujú ich fungovanie. Je v súčasnosti pravdepodobne jedinou slovenskou firmou, ktorá ponúka komplexné konverzačné rozhrania. A. Greguš tvrdí, že priamu konkurenciu na Slovensku doposiaľ nezaregistrovali.

Firma má vlastnú technológiu spracovania prirodzeného jazyka, využíva metódy počítačovej lingvistiky a technológie pre strojové učenie.

„Komunikácia s rôznymi spoločnosťami je súčasťou každodenného života človeka. Väčšina týchto interakcií však prebieha prostredníctvom procesov, ktoré zmeny v našom komunikačnom správaní zatiaľ nezohľadňujú,“ hovorí spoluzakladateľ spoločnosti. Zmenami komunikačného správania má na mysli digitálnu komunikáciu prostredníctvom aplikácií či videohovorov.

Prostredníctvom automatizovaných komunikačných rozhraní môžu podľa neho firmy predávať produkt či servisovať klientov celých 24 hodín denne. „Spracovanie jazyka je veľmi univerzálna oblasť, ktorá má uplatnenie v každej vertikále,“ nazdáva sa Greguš. Poukazuje na to, že v niektorých krajinách má predaj cez messagingové aplikácie už dnes 50-percentný podiel na celkovom online predaji.

Úspory ako štartovací balíček

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa