1. Ošiaľ okolo Rivianu sa skončil

Podnikateľ Elon Musk a hlavný konkurent automobilky Rivian mal zrejme pravdu, keď tvrdil, že kľúčovými pre trvalý rast cien akcií Rivianu bude až zvládnutie masovej výroby, potvrdenie nových objednávok a vyrovnaný cash flow. „To je ten skutočný test,“ uviedol na margo novej firmy a jej vstupu na burzu zakladateľ spoločnosti Tesla.

Top v automotive
Neprehliadnite

Top v automotive: Rivian s raketovým štartom a Karoq s faceliftom

Americká automobilka Rivian má totiž po viac ako mesiaci na burze za sebou horskú dráhu. Ceny akcií nového výrobcu elektrických SUV vozidiel sa stihli takmer zdvojnásobiť a následne prepadnúť pod pôvodnú úroveň.

Potvrdili sa tak predpovede niektorých analytikov, ktorí naznačovali, že raketový nástup a výkon akcií nezodpovedal novej trhovej hodnote spoločnosti, ktorá vyrobila niekoľko stoviek vozidiel.

R.J.Scaringe, Rivian
Zdroj: archív Kent Nishimura
R.J.Scaringe, Rivian

Nový výrobca terénnych elektromobilov Rivian totiž vstúpil na burzu vo veľkom štýle a prekonal očakávania mnohých investorov aj analytikov. Najnovšie sa však ceny akcií Rivianu prepadli až pod 90 dolárov za kus, čo naznačuje, že vstup podobných spoločností v oblasti elektromobility na burzu nesie so sebou neistotu, kým nezačnú masovo vyrábať a potvrdzovať objednávky a dodávky vozidiel.