Premiéri Igor Matovič a Andrej Babiš sa snažia na čele svojej krajiny presadzovať podnikateľské princípy. Sú však nečitateľní. Chcú riadiť štát ako firmu, hoci ten je založený na iných hodnotách. Otázka je, ako sa ich vládam podarilo zvládnuť koronakrízu z pohľadu biznisového prostredia, z ktorého vyšli.

Prevádzky zatvorené viac ako dva mesiace, obmedzenie podnikania, firmy bez peňazí i zákaziek... Mesačne dáme miliardy eur pre firmy – znelo z úst slovenskej i českej vlády začiatkom marca. Igor Matovič aj Andrej Babiš sa už viac ako desať týždňov prezentujú ako záchrancovia štátu.

Preplávať kalnými vodami pandémie s čo najmenšími ekonomickými škodami si vyžaduje mimoriadne štátnické umenie. A to zvládli po svojom. Rozdávanie českých „drobných“, ale i príliš adresná a prekomplikovaná pomoc slovenským podnikom má veľa sporných miest. No vyznajte sa v pomoci od štátu.

Nespokojní sú takmer všade

Ťažko nájsť krajinu, kde sú podnikatelia s postupom vlády počas koronakrízy spokojní. Zásadný rozdiel medzi Českom a Slovenskom je podľa Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) v rýchlosti prijímaných opatrení a v slabej predvídateľnosti nastavených podmienok. Postup vlády I. Matoviča bol na začiatku príliš opatrný.

„Nejde len o finančné príspevky, ale napríklad aj o úvery so štátnou garanciou. Na západ od nás sa viaceré z týchto nástrojov rozbehli už v marci, u nás to bolo až o niekoľko týždňov neskôr,“ konštatuje Ján Solík, prezident ZPS.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa