„Sme veľmi sklamaní chatrným finančným výkonom Yahoo, zlým riadením, nehoráznymi praktikami v odmeňovaní a najímaní a všeobecným nedostatkom dohľadu zo strany správnej rady," oznámil fond. Ten má v Yahoo približne 1,7 percenta akcií.

Akcionári môžu predkladať nominácie do správnej rady Yahoo do 26. marca. Valné zhromaždenie by sa malo stretnúť najskôr koncom júna a Starboard dúfa, že sa do tej doby podarí nájsť dohodnuté riešenie.

Starboard žiada vedenie Yahoo už dva roky, aby firma odpredala svoje ázijské aktivity a predala aj svoje základné internetové operácie. Tlač začiatkom marca písala, že vedenie Yahoo bude uvažovať o predaji internetových aktivít a hľadá možných záujemcov. Očakávajú sa ponuky od telekomunikačnej spoločnosti Verizon Communications, vydavateľstva Time a niektorých fondov súkromného kapitálu, uviedla agentúra Reuters.

Aj napriek finančnému úpadku Yahoo stále patrí k najnavštevovanejším službám na internete. Na konci 90. rokov to bol dominantný poskytovateľ e-mailových účtov zadarmo, firmu ale neskôr dohnala a potom aj predbehla konkurencia.

Yahoo prevádzkuje napríklad agregátor správ Yahoo News a elektronickú poštu Yahoo Mail. Firma pod vedením Marissy Mayerovej investovala aj do reklamných technológií, on-line videa a softvéru pre mobilné zariadenia, tým sa ale nepodarilo pozíciu firmy výraznejšie zlepšiť. V minulom štvrtom štvrťroku sa podnik prepadol do straty 4,4 miliardy dolárov (3,9 miliardy eur).