Slovenský výrobca batérií InoBat získal súhlas v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) na výstavbu svojho výskumného a vývojového centra vo Voderadoch neďaleko Trnavy.

Podľa výkonného riaditeľa InoBat Auto Mariána Bočeka firma splnila všetky požiadavky, ktoré žiadali účastníci procesu posudzovania EIA. „Teraz pokračuje povoľovací proces pre stavebné povolenie. S prestavbou by sme chceli začať v prvom kvartáli 2021 a ukončenie plánujeme na koniec roka 2021,“ uviedol riaditeľ.

Hlavná stanica a osobný vlak.
Neprehliadnite

TOP 10 investícií: Na Záhorie mieria megalode a InoBat nakupuje technológie

Materiál z recyklácie

Súhlas s výstavbou dostala spoločnosť aj vďaka pokrokovej recyklácii kobaltu a iných cenných kovov z odpadových batérií, čo sú práve tie najkritickejšie a najťažšie dostupné materiály pri výrobe nových batérií. Proces recyklácie sa vyznačuje nízkymi emisiami CO2. „Ako potvrdzuje rozhodnutie Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Trnava, naša technológia nebude produkovať technologické odpadové vody,“ spresnil M. Boček.

Výrobca batérií bude v rámci stavebných úprav už existujúcej haly napríklad rekonštruovať jej podlahu. Tá sa v miestach, kde sa bude manipulovať s chemickými látkami, zabezpečí tak, aby nedošlo v prípade havárií k ich úniku do pôdy a podzemných vôd.

Z posudzovania EIA tiež vyplýva, že výskumné a vývojové centrum nemá mať počas prevádzky zásadný negatívny vplyv na obyvateľov ani v najväčšej blízkosti. Dotknuté územie je síce lokalizované v okrajovej časti katastrálneho územia obce Voderady, ale v dostatočnej vzdialenosti od obývaných objektov.

Zásuvky elektromobilov - kvíz.
Zdroj: Škoda

Nové pracovné miesta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa