Investovanie do vzácnych historických mincí a iných cenných predmetov zažíva aj na Slovensku v posledných rokoch výrazný nárast. Nižší segment, ktorý zahŕňa numizmatické artefakty v cene približne do 3 000 eur vzrástol medziročne o niekoľko stoviek percent. Súviselo to s tým, že ľudia v čase pandémie a neistoty hľadali alternatívne spôsoby uchovania hodnoty peňazí.

Oveľa zaujímavejším je však segment „luxusných“ artefaktov z oblasti numizmatiky, ktorý môže zahŕňať nielen zlaté mince zo stredoveku, antiky či česko-slovenskej republiky, ale aj rôzne medaily, ktoré udeľovali panovníci významným rodom či generálom za vojnové a iné zásluhy.

Pri nich sa ceny pohybujú v desiatkách či stovkách tisíc a niekedy aj v miliónoch eur. Napríklad zlatý kremnický desaťdukát s podobizňou cisára Ferdinanda III. Habsburského, sa predal za 1,14 milióna eur, alebo výťažková banskoštiavnická zlatá medaila razená v Kremnici a venovaná tomu istému panovníkovi sa predala za 600-tisíc eur.

Artefakty ako nositeľ hodnoty

Vyvážené portfólio investičného zberateľa mincí by malo obsahovať položky z jedného aj druhého segmentu. „V uplynulých dvadsiatich rokoch takéto portfólio rástlo na hodnote ročne v priemere zhruba o dvadsať percent,“ hovorí pre TREND Elizej Macho, odborník v numizmatike, investor a spolumajiteľ poradenskej spoločnosti a aukčného domu Macho & Chlapovič, ktorý má pobočky v Prahe aj v Bratislave.

„Cena vzácnych mincí sa môže dlhodobo stabilne držať na vysokej úrovni a potom sa nečakane zlomiť a niekoľkonásobne vzrásť,“ hovorí E. Macho a dodáva, že niečo podobné sa stalo aj stredovekým minciam z Kremnice.

Pavol Weiss
Neprehliadnite

Kto nakupuje slovenské umenie a ktorých autorov sa oplatí sledovať

Podobné cenové skoky nastali napríklad v čase finančnej krízy v roku 2008, keď bolo v obehu veľké množstvo peňazí, ktorých hodnota išla dolu. Investori sa ju rozhodli uchovať kúpou artefaktov, ktoré boli ochotní aj preplatiť. Historické mince sú považované z hľadiska hodnoty za dlhodobé a stabilné aktívum.

Inflácia podľa E. Macha, ktorý má za sebou niekoľkoročné skúsenosti z oblasti bankovníctva, všeobecne rastu hodnoty luxusných statkov pomáha. Reč je o minciach, archívnych whisky, víne, automobiloch aj známkach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa