Geopolitická situácia zrkadlí svoj vplyv aj na spoločenských a kultúrnych akciách. Týka sa to aj medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia, ktorá sa tento rok koná už 66. raz. V talianskom Turíne sa na nej zúčastní 40 krajín prevažne z Európy. Už tradične na nej však participujú aj speváci z Azerbajdžanu, Arménska, Gruzínska a od roku 2015 aj z Austrálie. Tento rok bude z prirodzených dôvodov chýbať Rusko, hoci v minulosti mu na víťazstve v tejto súťaži extrémne záležalo.

Víťaz Eurovízie dostáva možnosť zorganizovať nasledujúci rok súťaž vo vlastnej krajine, čo mnohé štáty v minulosti rady využili na svoju propagáciu nielen v oblasti cestovného ruchu. To bol prípad Azerbajdžanu, ktorý vyhral v roku 2011 a o rok neskôr sa predviedol v Baku vo svojej veľkoleposti.

Salemské bosorky, SND
Neprehliadnite

Pred 300 rokmi by obete hoaxov obesili. Salemské bosorky v SND idú v duševnej bolesti na dreň

S rastom popularity a sledovanosti súťaže rastie aj angažovanosť prípravných tímov jednotlivých krajín. Pesničková šou totiž každý rok priláka k obrazovkám približne 200 miliónov divákov na celom svete a do metropoly usporiadateľskej krajiny desaťtisíce zahraničných návštevníkov. Minulý ročník, ktorý sa odohrával v holandskom Rotterdame a ktorý vyhrala talianska rocková skupina Maneskin, si pozrelo 183 miliónov divákov.

Ukrajinský favorit

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa