Kým v roku 2020 protipandemické opatrenia odstavili výrobu v slovenskom priemysle na niekoľko týždňov, vlani sa výraznejšie potrápil aj strojársky segment. Problémy s dodávkami, vysoké ceny vstupov a neisté zákazky spôsobili pokles v hospodárení mnohých spoločností.

Pre niektoré firmy zo slovenského priemyslu sa však vývoj počas minulého roka podarilo zvládnuť, ako napríklad spoločnostiam Coba Automotive či Bourbon Automotive Plastics či Howe Slovensko, o ktorých už TREND informoval. Najnovšie sa medzi ne, vďaka automatizácii priemyslu, zaradili aj východoslovenskí strojári zo Župčian.

Stroje potiahli ich biznis

Hoci na vlaňajšie výsledky všetkých firiem zo strojárskeho priemyslu na Slovensku si bude treba počkať prinajmenšom do jari tohto roka, niektoré firmy nedávno zverejnili svoje výsledky z minulého fiškálneho roka.

TREND si všimol, že sa darilo aj tým, ktoré sa venujú dodávkam systémov pre automatické systémy a priemysel 4.0. Patrí medzi ne aj spoločnosť Linak Slovakia z okolia Prešova. Tá patrí do globálnej skupiny Linak, ktorá pôsobí najmä v Škandinávii, Amerike, Kórei či Španielsku.

Na Slovensku je výrobcom elektrických pohonov, takzvaných aktuátorov a zdvíhacích stĺpikov. Tie riešia rôzne formy automatizovaných strojov a použitie nachádzajú od lekárskych zariadení, cez administratívne priestory až po industriálnu automatizáciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa