Vstup nemeckého výrobcu luxusných športových áut Porsche na burzu by mohol spoločnosť ohodnotiť až na 75 miliárd eur. Ak sa tak stale, bude to druhá najväčšia primárna verejná ponuka (IPO) v nemeckej a tretia v európskej histórii, uvádza agentúra Reuters. Odkazuje pritom na najnovšie informácie z prostredia automobilky.

Veľké očakávania

Koncern Volkswagen, ktorý je materskou spoločnosťou Porsche dodal, že stanovil cenu preferenčných akcií pre IPO Porsche v rozpätí od 76,50 eura do 82,50 eura na akciu. To znamená ohodnotenie Porsche na 70 miliárd až 75 miliárd eur.

V prípade dosiahnutia hornej hranice by to podľa údajov spoločnosti Refinitiv znamenalo tretiu najväčšiu IPO v európskej histórii. Obchodovanie s akciami Porsche na frankfurtskej burze sa začne 29. septembra.

V rámci uvedenia na burzu sa akcie Porsche rozdelia na 455,5 milióna preferenčných a 455,5 milióna kmeňových akcií. Celkovo ide o 911 miliónov akcií, čo je odkaz na najikonickejší model značky. Necelých 114 miliónov preferenčných akcií bez hlasovacieho práva bude v rámci IPO ponúknutých investorom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa