Najnovšia fabrika Volva na východe Slovenska má byť príležitosťou aj pre tunajších dodávateľov. Potvrdila to samotná automobilka, ktorá počíta s preinvestovaním v úvodných fázach zhruba 1,2 miliardy eur.

Napriek tomu, že slovenský automotive zahŕňa viac ako 340 firiem do dodávateľského reťazca, v realite zrejme pôjde skôr o niekoľkých, ktorí budú výhradnými dodávateľmi novej automobilky.

Volvo doteraz nešpecifikovalo, na čo by sa mali budúci dodávatelia či subdodávatelia zameriavať, ani to, ktoré komponenty naplánuje dovážať.

Doterajšie dodávateľské vzťahy v ďalších podnikoch škandinávskeho výrobcu však naznačujú, že úspešné by mohli byť najmä tunajšie prevádzky zahraničných koncernov.

Šanca pre niekoľkých

Volvo avizuje, že v novom podniku neďaleko Košíc, v ktorom plánuje zamestnať viac ako tritisíc pracovníkov, bude vyrábať výlučne elektromobily. Tretí podnik na výrobu elektrických áut totiž automobilka potrebuje, aby dosiahla svoj cieľ, ktorým je vyrobiť milión elektromobilov do roku 2030.

S niektorými elektrickými modelmi v portfóliu sa snaží presadiť už v súčasnosti. Na základe našich zistení sú dodávateľmi dielov aj na Slovensku dobre známe firmy. Tie by preto mohli mať najväčšiu šancu presadiť sa aj pri piatej automobilke v krajine.

Dobrým príkladom je jeden z najnovších elektrických modelov značky Volvo, C40. Crossover je prvým plne elektrickým vozidlom tejto kategórie v portfóliu Volva a komponenty naň dodávajú aj firmy, ktoré pôsobia na Slovensku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa