Bratislavský Volkswagen bude po Orave druhou lokalitou, v ktorej pred tým celoplošným prebehne samostatné testovanie.

Pre TREND to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová, podľa ktorej podnik po intenzívnych a dlhých rokovaniach so štátnymi úradmi už začal pripravovať testovanie zamestnancov antigénovými testami vo vlastnej réžii.

Vo Volkswagen Slovakia sa začala výroba Škoda Karoq
Neprehliadnite

Vo Volkswagene Slovakia sa dočkali nového modelu. Začala sa vyrábať Škoda Karoq

Berú to na seba

Kým výrobné podniky Kia Motors Slovakia či Jaguar Land Rover Slovakia sa rozhodli neorganizovať testovanie v podnikoch, nemecký Volkswagen si berie túto úlohu na vlastné plecia.

„Vzhľadom na všetky objektívne okolnosti nám úrady umožnili testovať zamestnancov v mimoriadnom termíne, a to v piatok 30. októbra. Testovanie bude prebiehať počas všetkých troch zmien a na viacerých odberových miestach v rámci celého bratislavského závodu,“ uviedla pre TREND L. Makayová.

Výroba modelu Volkswagen ID.3
Zdroj: Volkswagen

Výsledky testov vykonaných v tento deň budú štátom uznané v súvislosti so všetkými ďalšími štátom oznámenými usmerneniami. Účasť je dobrovoľná, zároveň je to ale možnosť absolvovať test na pracovisku, pričom uprednostnení budú výrobní zamestnanci.

„Vzhľadom na limitované interné kapacity odporúčame najmä nevýrobným zamestnancom, aby sa zúčastnili víkendového, štátom riadeného testovania v mieste svojho pobytu,“ uviedla ďalej hovorkyňa. Podľa nej spoločnosť Volkswagen Slovakia „robí všetko pre to, aby vedela flexibilne zareagovať a prispôsobiť výrobný plán aktuálnej personálnej situácii“.

Aktualizované vo štvrtok 29. októbra o 21:30 

S podobným prístupom vo štvrtok prišiel aj trnavský výrobný podnik spoločnosti Groupe PSA. Hoci najprv na sociálnych sieťach ešte v stredu naznačoval, že testovať nebude.„Jednou z vecí, čo v súčasnosti vieme spraviť proti šíriacej sa pandémii, je fakt, že budeme zodpovední a pôjdeme sa bezplatne otestovať. Práve celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 môže byť efektívnym riešením”.

Vo štvrtok večer ale už podnik prišiel s novou informáciou. „Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia sa aktívne zapojí do celonárodného testovania COVID. V sobotu 31. októbra a v nedeľu 1. novembra budú mať jeho zamestnanci možnosť absolvovať antigenové testy v priestoroch Zdravotného strediska výrobného centra v Trnave. V priebehu dvoch testovacích dní bude pritom v odbernom mieste, ktoré bolo autorizované Ministerstvom obrany SR, rezervovaný samostatný čas aj pre zamestnancov, ktorí budú cez víkend v práci," uviedol v stanovisku.

Ostatní neplánujú testovať

Iný postoj k možnosti testovať v rámci podnikov zaujala žilinská Kia Motors Slovakia, nitriansky podnik Jaguar Land Rover Slovakia a nakoniec aj trnavský podnik PSA Slovakia.

Podľa hovorcu žilinskej automobilky Jána Žgravčáka nie je závod schopný zabezpečiť dostatočný počet vyškoleného personálu na odoberanie vzoriek. „Okrem toho musíme spomenúť aj logistické problémy s tým spojené, keďže do práce k nám dochádzajú aj zamestnanci s trvalým pobytom vo vzdialenosti do 100 kilometrov,“ uviedol J. Žgravčák.

Snímka z výroby automobilov počas návštevy predsedu vlády SR Igora Matoviča v trnavskej automobilke Groupe PSA Slovakia v piatok 5. júna 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

V trnavskej automobilke PSA sa nedohodli na novej kolektívnej zmluve ani po siedmykrát

Manažérka pre firemné záležitosti v nitrianskom Jaguar Land Roveri Miroslava Remenárová uviedla, že automobilka so svojimi zamestnancami ohľadne covidových opatrení pravidelne komunikuje. Vyzvala ich, aby sa zapojili do testovania, ktoré sa uskutoční v sobotu a nedeľu na miestach, ktoré zriadia orgány miestnej samosprávy. „Naše pracovné zmeny sú len počas týždňa, nie víkendu, na testovanie budú môcť využiť testovacie miesta podľa svojej preferencie,“ uviedla pre TREND.