Správna aj dozorná rada automobilky Volkswagen sa v uplynulých mesiacoch intenzívne zaoberali výstavbou nového závodu a rýchlo sa rozhodli, že bude v Turecku, v blízkosti mesta Izmir. Dôvodmi bola nízka cena v porovnaní s ostatnými alternatívami a ďaleko lepšie predajné možnosti.

Vstup tureckých vojsk na sever Sýrie sa však všetko od základu zmenilo. V takejto situácii nemôže automobilka podporiť výstavbu v Turecku, uviedol v pondelok večer denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z koncernu. Volkswagen preto zatiaľ nebude podpisovať žiadne zmluvy v súvislosti s týmto projektom.

Automobilový koncern si už začiatkom októbra registroval nový závod v tureckom meste Manisa. Teraz sa projekt zastavil, koncern sa bojí o svoj imidž. Navyše, nechce investovať viac ako miliardu eur v neistých podmienkach. „Situáciu podrobne sledujeme a máme obavy zo súčasného vývoja,“ uviedol opatrne hovorca Volkswagenu. Bez konkrétnejších detailov dodal, že rozhodnutie o mieste novej továrne sa nachádza vo finálnej fáze.

Turecký závod by mal vyrábať modely Volkswagen Passat a Škoda Superb. Koncern údajne z ekonomických dôvodov trvá na Turecku, a preto podľa zdrojov Handelsblattu z vnútra automobilky nie je jeho výstavba ohrozená. Turecký závod by mal koncernu zaistiť lepší prístup na východoeurópske trhy a trhy na Blízkom východe a zvýšiť výrobné kapacity značiek VW a Škoda.