Najnovšia investícia pri Trenčíne avizuje, že v nákladnej doprave na Slovensku zohrá vodík významnú úlohu. Podľa zámeru, ktorý úrady dostali na schválenie, sa plánuje v existujúcom logistickom centre výstavba prevádzky na výrobu vodíka.

Ten bude čerpať slovenský špedičný dopravca s cieľom dosiahnuť bezemisnú nákladnú dopravu. Hoci investor počíta minúť niekoľko miliónov eur, ďalšia výroba bude už len automatizovaná.

Prepravca investorom

Za projektom výroby vodíka a novej vodíkovej čerpačky má podľa zámeru stáť dopravná spoločnosť Dalitrans. Kamiónová firma počíta s elektrolyzérom v logistickom centre neďaleko Opatoviec.

Doterajšími investormi do menej využívaného paliva pre mobilitu neboli priamo dopravcovia, preto je najnovší projekt špecifický. Dalitrans je známou a veľkou dopravnou firmou so širokou flotilou, ktorá presahuje viac ako dve stovky kamiónov.

Dopravca sa o vodík zaujíma dlhodobo a dokonca sa zúčastnil aj verejných súťaží na jeho prevoz. Spoločnosť ho najnovšie chce vyrábať elektrolýzou vody neďaleko obce Opatovce blízko svojho sídla vo Veľkých Bierovciach.

kamion
Zdroj: Michal Smrčok

Podľa predstaveného zámeru by mala firma preinvestovať zhruba 4,5 milióna eur a výroba dosiahnuť kapacitu približne dvesto ton vodíka ročne. Súčasťou navrhovanej technológie bude aj čerpacia stanica na vodík prednostne pre nákladné vozidlá a autobusy s kapacitou pol tony na deň.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa